Eski AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili Ankara Emniyeti'nde yaşanan gelişmelerin "endişe verici" olduğunu dile getirerek, MİT'in sürece dahil olduğunu iddia etti.

Tayyar, Kaplan'ın sorgusunda yetkililere "Benim zarar görmem durumunda herkesi etkilerim" şeklinde tehditlerde bulunduğunu söyledi. Ayhan Bora Kaplan soruşturması çerçevesinde Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan'ın müfettiş raporu sonrasında görevden alındığını hatırlattı.

Tayyar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ankara Emniyeti'ndeki gelişmelerin endişe verici olduğunu ifade ederek, "Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle ilgili Ankara Emniyeti'ndeki son gelişmeler endişe verici. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli, İçişleri Bakanlığı ise idari soruşturma başlattı, iki yönlü inceleniyor. Ayrıca MİT de dahil oldu. Siyasi operasyon iddialarını çok yönlü araştırıyorlar. Soruşturmanın sağlığı açısından Ankara Emniyeti'nden üç müdür görevden alındı." şeklinde konuştu.

Bu rutin bilgilere ek olarak şunları paylaşmak istiyorum:

-Kaplan adlı örgüt lideri, teknik izleme sonrasında yaklaşık 10 gün sonra dinlendiğini öğreniyor ve Berlin'e kaçmak için Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzereyken yakalanıyor.

-Kaplan sorgusunda görevlilere, "Ben zarar görürsem herkesi zarara sokarım" şeklinde tehditler savuruyor.

-Örgütün üst düzey üyelerinden biri olan Serdar Sertçelik, gizli tanık statüsüne alınıp koruma altına alınıyor. Yurtdışı çıkış yasağına rağmen kaçıyor.

-Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, yurtdışında olduğu bir sırada gizli tanıkla telefonla görüşüyor ve piyasada dolaşan o tartışmalı konuşmayı gerçekleştiriyor. Her iki taraf da görüşmeyi kayda alıyor. Gizli tanık medyaya bilgi sızdırırken, müdür yardımcısı ise görüşmeyi savcılığa sunmuyor.

-Müdür Yardımcısı Demircan, sorgusunda "Üstlerimin bilgisi dahilinde hareket ettim" diyerek, Organize Suçlar Şube Müdürü ve bağlı olduğu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı ile birlikte açığa alınıyor.

İYİ Parti'de Akşener Dönemi Kapandı, Desteklediği Dervişoğlu Kazandı İYİ Parti'de Akşener Dönemi Kapandı, Desteklediği Dervişoğlu Kazandı

Elbette başka detaylar da mevcut ancak özetlemem gerekirse bu kadarı. Bu konu oldukça hassas olduğundan, spekülasyonlardan kaçınmak ve suç örgütüne yardım etmemek önemlidir.

Şüpheleri gidermek adına İçişleri Bakanı @AliYerlikaya'yı da aradım. Kendisi, soruşturmanın hızla tamamlanacağını ve kamuoyuna tam bilgi verileceğini söyledi. Devletin ilgili tüm kurumlarıyla işbirliği içinde olduklarını belirtti ve Cumhurbaşkanımızın da süreci yakından takip ettiğini iletti.