Türkiye’nin en önemli sebze ve meyve üretim merkezlerinden biri olan Adana’dan Rusya’ya ihracat gerçekleştiren kişilere, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde “Rusya Federasyonu Taze Meyve Sebze İhracatı Uygulama Talimatı” kapsamında eğitim yapıldı. Bu eğitimler ile çalışanlar ve şirket sahipleri, yurtdışı ihracatı hakkında bilgilendirildi. Bu eğitimleri alan şirketler, ticari açıdan büyük bir adım ile öne geçti.

Müdürlük tarafından yapılan açıklamalara göre firmaların Rusya’ya ihracat yapabilmesi için Ziraat Mühendisi Tarım Danışmanı çalıştırması zorunlu hale getirildi. Bu kapsam ile Rusya’ya ihracat yapmak isteyen işletmelerin çalıştırdığı danışmanlara çeşitli eğitimler verildi.

Bunlara ek olarak Rusya ile ihracat yapacak olan firmalara bazı zorunluluklar getirildi. Bu zorunluluklara göre Rusya ile ihracat yapmak isteyen firmaların, Bakanlıkça onaylanmış bir Tarım Danışması çalıştırması zorunlu tutuldu.

Firmada görev alacak olan Tarım Danışmanlarına belirli eğitimlerin verilmesi de zorunlu kılındı. Rusya ile ihracat yapacak firmaların katılım listelerini ilgili Bakanlığa göndermeleri de yeni verilen kararlardan biriydi.

Gerçekleştirilen eğitimlerde, Rusya’ya ihracat yapan ve yapacak olan firmaların ihracat süreçleri içerisindeki gelişmeler ve değişiklikler ile ilgili bilgi sahibi olmaları amaçlandı. Bu eğitim sayesinde çalışanlar ve şirket sahipleri, yurtdışı ihracatı ile ilgili tüm bilgiler ve gerekçeler hakkında bilgi sahibi oldu.  

Adana son dakika haberleri ile firmaların yurtdışına ürün göndermesi için eğitimler verildiği ve bu eğitimlerin belirli olarak verilmeye devam edeceği söylendi.