Adana’da Kuryeler, Üniversiteli Moto Kurye Ata Emre’nin Öldürülmesini Protesto Etti Adana’da Kuryeler, Üniversiteli Moto Kurye Ata Emre’nin Öldürülmesini Protesto Etti

Ülke genelinde üretilen 4 milyon ton karpuzun %25'ini sağlayan bu şehirde, turfanda karpuz hasadı Karataş ilçesinin sahilinde bulunan Kapı Mahallesi'nde başladı. Şehir genelinde yaklaşık 105 bin dönüm araziye ekilen karpuz için bu yıl 700 bin ton verim bekleniyor. Tarlalardan kilosu 11-12 lira arasında satılan bu karpuzlar, iç piyasanın yanı sıra Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Rusya gibi ülkelere de ihraç ediliyor.

Bir Dönümde 4-5 Ton Verim Alınıyor

Hasat esnasında İhlas Haber Ajansı'na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Adana'nın dünyada Çin'den sonra en büyük karpuz üretim merkezi olduğunu belirtti. Karpuzların hasat olgunluğuna ulaştığını ifade eden Doğan, şu anda karpuzun tarlada kilosunun 10-12 lira arasında değiştiğini söyledi. Yurt dışına ihracat kapılarının açık olduğunu ancak turfanda karpuz veriminin biraz az olduğunu belirten Doğan, şu an bir dönüme 4-5 ton arasında verim alındığını dile getirdi. Ovada hasatın başlamasıyla birlikte rekoltenin 8-9 tona ulaşacağını öngördü. Çiftçilerin dönüm maliyetinin 35 bin lira olduğunu aktaran Doğan, fiyatların şu anda oldukça iyi olduğunu belirtti. Kilogram başına çiftçiye maliyetin 9-9.5 lira olduğunu belirten Doğan, çiftçilerin 11-12 liranın altında karpuzu satması durumunda kar elde edemeyeceğini vurguladı. Haziran ayının başında ovada hasadın başlayacağını ve hasadın artacağını belirtti.

“Karpuz olgunluğa erişmeden hasat edilmemeli” diyen Doğan, tarlalarda ham karpuz ekibinin denetim yaptığına vurgu yaptı ve şunları ekledi:

“Çiftçilerimiz, karpuzlarını hasat etmeden önce ilçe tarım müdürlüklerine başvurarak onay almalı ve ardından hasat yapmalıdır. Ham karpuz ekibi, ham karpuzların piyasaya sürülmesini önleyecektir. Adana karpuzu, tadı, rengi, kokusu ve aromasıyla ünlüdür. Bu yıl ekim alanının geçen yıla göre arttığını görüyoruz. Çiftçilerimiz karpuzdan para kazandıkça ekim alanları da artıyor. Havalar aşırı sıcak gitmediği sürece karpuz fiyatlarının bu seviyede kalması bekleniyor. Çiftçilerimiz bu yıl da kar ederlerse ekim alanlarını artıracaktır. Ham karpuzlar zarar görmezse fiyatlar düşmeyecektir. Karpuz, olgunluğa erişmeden hasat edilmemelidir. Çiftçiler ve tüccarlar bu konuya dikkat etmelidir.”