Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne 24 Nisan 2024'te kontrole giden altı çocuk annesi Hatice Sabahi, eve dönüş için Vedat Korkmaz'ın kullandığı 01 J 0364 plakalı özel halk otobüsüne bindi.

İddiaya göre, sürücünün direksiyon başında sigara içtiği otobüs kapısı açık şekilde ilerlerken, Sabahi otobüs kartını göstermek için ayağa kalktı. Bu sırada manevra yapan otobüste dengesini kaybeden Sabahi, açık kapıdan düşerek başını asfalta çarptı. Kaza anı, otobüsün iç kamerasına yansıdı. Gözaltına alınan sürücü Vedat Korkmaz, mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İlk müdahalesi yapıldıktan sonra hastaneye kaldırılan Hatice Sabahi'nin beyin kanaması geçirdiği ve köprücük kemiği, kürek kemiği ile göğüs kafesinde kırıklar olduğu tespit edildi.

Adana'da Kurban Pazarı Boş Kaldı Adana'da Kurban Pazarı Boş Kaldı

4 Gün Sonra Hayatını Kaybetti

Kafatasındaki kan pıhtısı boşaltıldıktan sonra yoğun bakımda entübe edilen Hatice Sabahi, dört gün sonra doktorların tüm çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Cenazesi gözyaşları içinde İsmailliye Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sabahi'nin ölümünün ardından, daha önce serbest bırakılan sürücü Vedat Korkmaz tekrar gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen Korkmaz, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı, soruşturmayı tamamlayarak sürücü Vedat Korkmaz hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan iddianame hazırladı ve 6 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Sürücü Kusurlu Bulundu

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede, Vedat Korkmaz’ın Balcalı Mahallesi Kongre Merkezi yakınlarında seyir halindeyken otobüsün ön kapısını açık bıraktığı, bu sırada Hatice Sabahi’nin ayağa kalkarak ilerlemek istediği, dengesini kaybedip açık kapıdan düştüğü ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Korkmaz’ın, kapıların kapanmasını beklemeden hareket etmesi nedeniyle kusurlu olduğu ifade edildi.

‘Tek Kusurum Kapının Açık Olması’

Yakında yargılanmaya başlayacak olan sürücü Vedat Korkmaz, polis merkezinde verdiği ifadesinde tek hatasının otobüsün kapısını açık bırakmak olduğunu belirtti. Korkmaz, “Seyir halindeyken bir bayan aniden yanıma geldi ve açık olan kapıdan dengesini kaybedip düştü. O sırada hızım yaklaşık 20-30 kilometreydi. Hemen aracı durdurdum ve kadının yanına gittim. Hemen 112’yi aradım. Kazada tek kusurum kapının açık olmasıdır; duraktan yeni hareket ettiğim için kapıyı kapatma fırsatım olmadı" dedi.