Seyhan’ın Yeşiloba Mahallesi’ndeki TOKİ evlerinde Zeynep Söğüt ile birlikte yaşayan Savaş Sanatma, 23 Aralık 2013’te polise giderek Zeynep’in kendisi işteyken evi terk ettiğini ve bir daha geri dönmediğini belirterek kayıp başvurusunda bulundu.

Savcılık, kayıp başvurusunun ardından 31 Aralık 2013’te kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail NATO'yla İlişkisini Sürdüremez Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail NATO'yla İlişkisini Sürdüremez

Kızım Öldürülmüş Olabilir

Zeynep Söğüt’ün annesi Arbiye Ballı, 27 Aralık 2013’te Sarıçam Polis Merkezi’ne giderek iki çocuk annesi kızından haber alamadığını ve hayatından endişe ettiğini belirtti. Kızının öldürülmüş olabileceğini düşünen Ballı, kızının en son Savaş Sanatma ile birlikte yaşadığını ve bu kişiden şüphelendiğini söyledi. Bu şikayet üzerine Sanatma’nın bilgi sahibi olarak ifadesine başvuruldu.

Savaş Sanatma, Zeynep Söğüt ile 8-9 aydır birlikte yaşadıklarını, kaybolduğunda kayıp başvurusunda bulunduğunu ve durumu kızın ailesine de bildirdiğini ifade etti.

Söğüt Ailesi, 21 Kasım 2018’de televizyon programlarına çıkarak kızlarından haber alamadıklarını dile getirdi. Savaş Sanatma da programa telefonla bağlanarak sevgilisinden haber alamadığını belirtti.

Dosya Yeniden Açıldı

Adana Cinayet Bürosu ekipleri, Zeynep Söğüt’ün cinayete kurban gitmiş olabileceğini değerlendirerek 2020 yılında kayıp dava dosyasını yeniden açtı. Söğüt’ün kaybolmasıyla ilgili onlarca kişinin ifadesine başvuruldu, güvenlik kamera görüntüleri ve cep telefonu kayıtları incelendi.

Araştırma sonucunda Zeynep Söğüt’ü öldürdükleri iddiasıyla Savaş Sanatma, arkadaşı Ersin Yalçınkaya ve çiçekçilik yapan akrabası Nazlı Tuğlucan yakalanarak gözaltına alındı.

Zeynep’i Boğarak Öldürdüm Dedi

Polis sorgusunda, sevgilisi Zeynep’i arkadaşı Ersin Yalçınkaya’nın öldürdüğünü itiraf eden Savaş Sanatma, "Ersin gece bizde kalmıştı. 24 Aralık 2013 günü sabah erken uyandım, Ersin de uyanmıştı. Zeynep yatıyordu. Ersin’e 'Sen otur, sıcak pide alayım, birlikte kahvaltı yapalım' dedim. Ekmek alıp eve döndüğümde Ersin kapıyı açtı. Her iki kolunda ve yüzünün bir kısmında tırnak izlerinden dolayı kanamalar olduğunu görünce ne olduğunu sordum. 'Sesini çıkartma, Zeynep’i yatak odasında boğarak öldürdüm, bu esnada boğuştuk, Zeynep tırnakları ile beni bu hale getirdi' dedi. Yatak odasının kapısını açtığımda Zeynep yatağın üzerinde sırt üstü hareketsiz yatıyordu." ifadelerini kullandı.

Sanık Sanatma, daha sonra Zeynep’in cesedini bavula yerleştirip taksinin bagajına koyduklarını söyledi. Nazlı Tuğlucan’ın öncülüğünde iki otomobil halinde Pozantı’nın Bürücük Yaylası’nın yüksek bir noktasına gittiklerini ve cesedi dere yatağına attıklarını ileri sürdü. Ersin Yalçınkaya ise Zeynep Söğüt’ü Savaş Sanatma’nın öldürdüğünü iddia etti. Nazlı Tuğlucan da içinde ceset olduğunu bilmediği bavulu Pozantı’da dereye attıklarını kabul ederek suçsuz olduğunu savundu. Üç şüpheli "Tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklandı.

Cesedi 11 Yıldır Bulunamadı

Polis ekipleri, Zeynep Söğüt’ün cesedini bulmak için şüphelilerin gösterdiği bölgede kadavra köpeği ile arama yaptı. Belirtilen bölgede bavul bulundu, içinden taşlar çıktı. Genişletilen aramada kemikler bulundu. Yapılan analizde kemiklerin insana değil, bir hayvana ait olduğu tespit edildi.

Zeynep Söğüt’ü öldürdükleri iddiasıyla Söğüt’ün birlikte yaşadığı Savaş Sanatma, Ersin Yalçınkaya ve Nazlı Tuğlucan hakkında Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde "Tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Emniyet ve savcılıktaki sorgularında Zeynep Söğüt’ün öldürülmesini ayrıntılarıyla anlatan sanıklar Savaş Sanatma, Ersin Yalçınkaya ve Nazlı Tuğlucan, mahkemede ifadelerini değiştirdi. Ersin Yalçınkaya, "Emniyette verdiğim ifademi kabul etmiyorum. Benim bu olayla ilgim olmadığını söylememe rağmen bana işkence yaptılar. Olay tarihinde mide ameliyatı geçirmiştim, çok kilo vermiştim ve rahatsızdım, bu suçu işlemem mümkün değil," diyerek suçlamaları reddetti. Savaş Sanatma da suçlamayı kabul etmeyerek poliste ve savcılıkta psikolojik baskı nedeniyle ifade verdiğini söyledi.

Dava Yeniden Görülecek

Sanıkların avukatları, karara itiraz etti. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, eksik kovuşturma nedeniyle sanıklara verilen kararı bozdu. Yaşanan gelişme üzerine dava Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Savaş Sanatma ve Ersin Yalçınkaya ile öldürülen Zeynep Söğüt’ün annesi Arbiye Ballı ve tarafların avukatları katıldı. Sanıklar, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ve bozmadaki aleyhte hususları kabul etmediklerini söyledi. Anne Arbiye Ballı ise sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.