Columbia Üniversitesi'nde yaklaşık iki haftadır devam eden Filistin'e destek eylemleri, okul yönetimi ile öğrenciler arasında devam eden müzakerelerde bir uzlaşı sağlanamadı. Üniversite yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, okul yönetimi ile öğrenci temsilcileri arasındaki diyaloğun tıkanıklığa sebep olduğu belirtilerek, eylemlerin kampüs içinde toplum üyeleri için olumsuz bir ortam oluşturduğu savunuldu.

Galaksimizdeki Kara Deliğin Şaşırtıcı Yeni Görüntüsü Dünya'yı Sarsıyor! Galaksimizdeki Kara Deliğin Şaşırtıcı Yeni Görüntüsü Dünya'yı Sarsıyor!

Öğrencilere, kamp alanını aynı gün yerel saatle 14.00'e kadar terk etmeleri çağrısı yapıldı. Buna rağmen, protesto eylemlerine devam eden öğrenciler disiplin cezaları ve okuldan uzaklaştırma tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. Uyarılara rağmen, bir grup öğrenci gece yarısı üniversite merkez kampüsünde bulunan tarihi Hamilton Hall binasına girdi. New York Times'a göre, sayıları onları geçmeyen öğrenciler ana girişi kapattı ve "Özgür Filistin" sloganları attı.

Çok Sayıda Yahudi Öğrenci Var

Gösteriye katılan ve kendisini Taya olarak tanıtan bir öğrenci, okuldan atılma uyarılarına rağmen şunları söyledi: "Elbette ki kimse böyle bir şeyi istemez. Ancak bu eylemlere katılmaya başladığımızda risklerin farkındaydık. Doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi açıkça ifade etmenin okuldan atılma sebebi olması için hiçbir neden yok." Eylemlere devam edeceklerini belirten Taya, kampüste "Yahudi düşmanlığı" yapıldığı yönündeki suçlamaları da şöyle yanıtladı: "Sanırım kamp alanını ziyaret eden herkes bu suçlamaların tamamen asılsız olduğunu görebilir. Oturup şarkılar söylediğiniz, davul çaldığınız, ilahiler okuduğunuz kampta her zaman harika bir enerji oluyor. Bu hareketin bir parçası olan birçok siyonist karşıtı Yahudi öğrenci de var. Barış için Yahudi Sesleri (JVP) içindeki öğrencilerimiz burada Hamursuz Bayramı'nı kutluyor ve bu yolda liderlik ediyorlar. Yani herkes için hoş bir ortam. Kampa gerçekten gitmiş olan hiç kimsenin bu dedikodulara inandığını sanmıyorum."

Columbia Üniversitesi Halkla İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Ben Chang, gösterilere katılan bazı öğrencilere disiplin cezaları verildiğini açıkladı. Kaç öğrencinin cezalandırıldığına dair detay vermemekle birlikte, söz konusu öğrencilerin yarıyılı tamamlayıp mezun olamayacaklarını, üniversite lojmanlarına ve akademik binalara kabul edilmeyeceklerini belirtti.