Washington DC'deki Georgetown ve George Washington Üniversiteleri'nde okuyan öğrenciler, ülke genelindeki "İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki" eylemlerine katıldı. Sabahın erken saatlerinde kampüs bahçelerinde toplanan öğrenciler, Georgetown Üniversitesi'nin ana kampüsünün ortasında bulunan geniş alanda bir araya geldi. Burada yüzlerce öğrenci, "Özgür Filistin" ve "Gazze'de hemen ateşkes" gibi sloganlar attı. Bazı öğrenciler ise polisin belirlediği sınırlı izin verilen alanlarda çadırlar kurarak protestoya destek verdiler.

Mezuniyet Töreni İptal

Güney California Üniversitesi (USC), çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı olayların ardından 10 Mayıs'ta planlanan mezuniyet törenini iptal etti.

Diğer yandan, birçok üniversitede polisin öğrencilere karşı sert müdahalesi sürüyor. Georgia'daki Emory Üniversitesi'nde, Filistin'e destek amaçlı kurulan çadırları dağıtmak için öğrencilere plastik mermi kullanıldı, bu da üniversitedeki gerginliği artırdı.

Öğrenci örgütleri, ortak bir açıklama yaparak "ABD emperyalizminin desteklediği Filistinlilere yönelik soykırıma karşı çıkıyoruz ve İsrail'in apartheid politikalarına son verilmesi için mücadele ediyoruz" dediler.

Emory Üniversitesi'nde birçok akademisyenin katıldığı gösteride, Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee polis tarafından gözaltına alındı. Sosyal medyada, ters kelepçeyle gözaltına alınan McAfee'nin, "Felsefe Bölümünü arayıp gözaltına alındığımı söyler misiniz" dediği görüntüler paylaşıldı.

Bu sırada ABD, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Filistin destekçisi protestoculara baskı yapma çağrısını reddetti. Netanyahu, ABD'deki öğrenci protestolarının Harvard Üniversitesi'ne kadar yayıldığına dair bir video mesaj yayınladı ve "Amerika'nın üniversite kampüslerinde yaşananlar korkunç. Çeteler önde gelen üniversiteleri ele geçirdi" ifadelerini kullandı.

Galaksimizdeki Kara Deliğin Şaşırtıcı Yeni Görüntüsü Dünya'yı Sarsıyor! Galaksimizdeki Kara Deliğin Şaşırtıcı Yeni Görüntüsü Dünya'yı Sarsıyor!

Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD Senatosu'ndaki önde gelen Yahudi isimlerden biri olarak, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Amerikan üniversitelerindeki Gazze eylemlerini "antisemitik" olarak nitelendirmesine sert bir tepki gösterdi. Sanders, Netanyahu'ya yönelik şiddetli eleştirilerde bulunarak, "Hayır, Bay Netanyahu, aşırılıkçı hükümetinizin son altı ay içinde yüzde 70'i kadın ve çocuk olan 34 binden fazla Filistinliyi öldürmesi ve 78 binden fazlasını yaralaması, bu gerçeklere dikkat çekmek antisemitizm veya Hamas yanlısı olmak değildir" şeklinde konuştu.