31 Mart 2024 Pazar günü seçmen sandığa giderek, yerel yönetimlerde yarışacak adaylar için oylarını kullanacak. Tüm Türkiye’de adayların seçim mesaisi sürerken büyükşehirlerde seçim yarışı kıran kırana geçiyor. Adayların her gün karşılıklı yeni açıklamaları gündeme düşerken, vaatler adeta birbirini kovalıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Edirne, Adana, Bursa, Ordu gibi şehirlerin seçim sonuçları da anket firmaları ve kamuoyu tarafından merak konusu.

İstanbul’da 49 Aday

Avrupa’nın sayılı büyük şehirlerinden olan ve Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul için partili ve partisiz toplam 49 aday yarışacak. Mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı Murat Kurum’un anket firmaları tarafından yapılan anketlerde en yüksek oyu alan 2 aday olarak öne çıkması, adeta bir iktidar ve ana muhalefet yarışı olmasına sebep oluyor İstanbul’da. Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul İttifakı” “Hizmete Devam” sözlerine karşılık Murat Kurum’un “Cumhur İttifakı”, “Gerçek belediyecilik” sözleri ön plana çıkmaktadır. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği seçim sonuçlarından birisi olan İstanbul 31 Mart 2024 akşamı en çok takip edilecek şehirlerin başında gelmektedir.

Ankara’da Mansur Yavaş, Turgut Altınok İzmir’de Cemil Tugay ve Hamza Dağ Yarışı

Ankara’da mevcut belediye başkanı Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş ile Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Turgut Altınok arasındaki yarış gün gittikçe kızışıyor. Şu sıralar iki aday arasında “mal beyanı” krizi yaşanmakta. İzmir’de ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi olarak görülen kentte, Ak Parti’nin adayı Hamza Dağ, CHP adayı Cemil Tugay’a karşı yarışacak.