"Smart Trade Coin" adlı kripto para borsasına yönelik yürütülen soruşturmada yazar Aşkım Kapışmak da gözaltına alındı. Halk TV muhabiri Müslim Sarıyar'ın haberine göre, İstanbul'da Siber Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınan Kapışmak, sorgulanmak üzere Ankara'ya sevk edildi.

Yaşam Ayavefe'nin Çocuklara ve Gençlere Yönelik Spor Faaliyetleri Yaşam Ayavefe'nin Çocuklara ve Gençlere Yönelik Spor Faaliyetleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sabah saatlerinde Ankara merkezli olarak 21 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, "Smart Trade Coin" adlı kripto varlık alım satım platformu üzerinden yüksek kazanç vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla 152 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını duyurmuştu. Polis ekiplerinin düzenlediği operasyonlar sonucunda 127 kişi gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şüphelilerin toplamda 1 milyar dolar haksız kazanç elde ettiklerinin tespit edildiğini ifade etmişti.

Yerlikaya, "Smart Trade Coin adlı sözde kripto varlık alım satım platformu aracılığıyla, 'Sıfır Risk ile Yüksek Kazanç' vaadiyle vatandaşların yatırım yapmaya yönlendirildiğini belirtti. Ayrıca, otomatik al-sat işlemleri yapan bot uygulamasının satıldığı ve mevcut kullanıcılara yeni kullanıcılar getirmeleri halinde kazanç vaadinde bulunarak 'Saadet Zinciri' sistemi oluşturduklarını, bu yolla uluslararası bir dolandırıcılık yaparak 1 milyar dolar (yaklaşık 32 milyar TL) haksız kazanç elde ettiklerini tespit ettiklerini açıkladı. Operasyonlar sonucunda 1 milyar TL değerinde 177 adet taşınmaz ve 61 adet taşınır mal varlığına, 1 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu" ifadelerini kullandı.

Ece Erken'den Kapışmak Hakkında Açıklama  

Ünlü sunucu Ece Erken, Aşkım Kapışmak'ın gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medya hesabında bir paylaşım yaptı. Erken, "Ülkede herkes dolandırıcı oldu, gerçekten dikkatli olmalıyız. Bu dolandırıcılar adeta Corona gibi yayılıyorlar. İnsanlar bu adamın sözlerini paylaşıyordu, demek ki güven kazanıyormuş. Artık kimseye güvenmiyorum" ifadelerini kullandı.