Kripto ticareti, kripto para kuru arasındaki farklardan gelir elde etmenin bir yoludur. Dijital varlık piyasası son derece değişken olduğundan, kripto paraları uzun veya kısa vadeli olarak alıp satarak kazanç elde etmek mümkündür. Canlı kripto para kurları ticareti ise borsalar üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu borsalarda kripto paraların güncel fiyatını görebilir, alım satım için işlem araçlarını kullanabilirsiniz. Borsalar da sağladığı bu hizmetler için sizden ücret alırlar.

Fonların yatırıldığı yönteme bağlı olarak, iki temel kripto platformu türü vardır:

Bilgiyi Sevenler İçin Geniş İçerik Yelpazesi Bilgiyi Sevenler İçin Geniş İçerik Yelpazesi
  • Merkeziyetçi borsalar, müşterilerin fonlarını kendi sunucularında saklar ve güvenliklerini sağlar.
  • Merkeziyetsiz borsalar, kullanıcı fonlarını saklamaz. Para kullanıcıların cüzdanları arasında hareket eder ve bir borsa bu fonların güvenliğinden sorumlu değildir.

Güvenli bir şekilde kripto para al sat gerçekleştirmenin en iyi yolu kesinlikle merkeziyetçi bir borsadır. Aşağıda, bunun bir örneğinden bahsedeceğiz. 

Kripto Para Alıp Güvenli Bir Yerde Saklandığından Emin Olmak 

Tabii ki, en güvenli seçenek destek ekibi de olan, müşteriyi önemseyen merkeziyetçi bir borsadan kripto satın almak. Ticaret yapmak için bir platform seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmek önemlidir:

  1. Platformun itibarı;
  2. Desteklenen kripto para birimlerinin sayısı;
  3. Alım satım araçlarının olması;
  4. Ücret politikası;
  5. Sosyal medya ve müşteri geri bildirimleri.

Mesela, Avrupa'nın en büyükleri arasında bulunan WhiteBITkripto para borsası merkeziyetçi bir platformdur ve kayıtlı kullanıcılarına fiat para, veya diğer bir deyişle itibari para ile kripto para alma imkânı sunar. Platform, kullanıcıların fonlarını çevrimdışı olarak saklamakla beraber kullanıcılara hesaplarını üçüncü taraflardan korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği sunar. Bu şekilde gerektiğinde destek sağlayabilecek, tam teşekküllü bir platform bulmak önemlidir.

Bu borsa, 450'den fazla kripto ve fiat para işlem çifti sunmaktadır. Kullanılan işlem aracına bağlı olarak işlem ücreti %0,10 şeklinde sabittir. 

Platform, kullanıcılarıyla sosyal medya üzerinden etkileşim halinde kalarak sürekli olarak topluluğu için soru-cevap etkinlikleri ve yarışmalar düzenliyor, harika ödüller sunuyor. Ayrıca, borsanın yerel varlığı WBT Token’i satın alırsanız, farklı farklı ek kazanç fırsatını elde edebilir, WhiteBIT'in ürün ortaklarına erişebilirsiniz.