Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Bu toplantıda, ilk kez yapay zeka konusu ele alındı. Yapılan açıklamada, "Türkiye'nin yapay zeka çalışmalarının bilimsel, askeri, ekonomik ve sosyal sonuçlarına hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri yetenekler geliştirmesinin önemine vurgu yapılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Toplantının ardından yayımlanan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile ülkemizin güvenliğine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla yürütülen operasyonlar hakkında kurula bilgi verilmiştir. Komşumuz Irak ile iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki anlaşmaların genişlemesiyle daha ileri seviyelere taşınacağı ve güvenlik alanındaki somut ilerlemelerin bölgenin kalkınmasına yönelik ortak çabalarımızı güçlendireceği belirtilmiştir.

AK Partili Şamil Tayyar'dan Ayhan Bora Kaplan Telefonu AK Partili Şamil Tayyar'dan Ayhan Bora Kaplan Telefonu

Irak ve Suriye'de kontrol ettikleri bölgeleri terör yuvasına çeviren PKK/KCK-PYD/YPG ve onlara verilen desteğin, bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte ortadan kaldırılacağı, milli güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü aleyhine herhangi bir duruma izin verilmeyeceği vurgulanmıştır.

Filistin Devleti'ni Tanıyan Ülkelerin Sayısının Artması Büyük Önem Taşıyor.

Gazze'de katliamlarını sürdüren İsrail'in, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını göz ardı ettiğine dikkat çekilmiştir. İsrail'in insanlık suçlarına karşı yükselen küresel tepkileri bastırma girişimlerinin, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade özgürlüğünü savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Buna karşılık, tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artmasının ve katliamların sorumlularının adalet önüne çıkarılması için çabaların yoğunlaşmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir.

Ukrayna'daki insani durumun giderek kötüleşmesine yol açan savaşla ilgili son gelişmeler ele alınarak, adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede sağlanması için olasılıklar değerlendirilmiş; Karadeniz'de kıyıdaş ülkelerle birlikte seyir güvenliğinin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen olumlu gelişmelerin barışa ulaşacak bir anlaşma ile sonuçlanması yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini amaçlayan tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir.