Doğu Akdeniz'deki tatbikat kapsamında, fırkateynler, hücumbotlar, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın gemileri, karakol gemileri ve diğer destek gemileri, erken saatlerde Aksaz Limanı'ndan hareket etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, TCG Salihreis Fırkateyni'nden tatbikatı takip etti. İlk olarak, taktik pençe harekatı ile sürüklenen mayına 2 SAS komandosu tarafından müdahale edildi.

Bölgede tespit edilen mayınlar etkisiz hale getirilirken, hedef adaya yönelik ilk giriş harekatı iki aşamada gerçekleştirildi.

Buzdolabı Neden Soğutmuyor: Temel Sebepler ve Çözüm Önerileri Buzdolabı Neden Soğutmuyor: Temel Sebepler ve Çözüm Önerileri

İlk aşamada, amfibi harekata tehdit oluşturan hedefler, TCG Anadolu'dan kalkan taarruz helikopterleri ve sualtı taarruz botları tarafından gerçekleştirilen hava ve deniz atışlarıyla etkisiz hale getirildi.

İlk giriş harekatının ikinci aşamasında, amfibi hücum timleri ve amfibi deniz piyadeleri, havadan ve denizden çıkarma plajına intikal ederek hedef adayı koordineli bir şekilde ele geçirdi.

Amfibi harekatın ardından, denizaltı savunma harbi kapsamında helikopterle sonar daldırması gerçekleştirildi. Angajman kriterlerini karşılayan hedef, deniz karakol uçağı tarafından Rextorp talim torpidosu atışıyla hedef alındı.

Daha sonra, TCG Salihreis'in iskele tarafında TCG Büyükada, sancak tarafında TCG Burgazada, posta çantasıyla malzeme transferi gerçekleştirdi.

Tatbikatın bir başka aşamasında, belirlenen hedefe Aksungur SİHA tarafından atış yapıldı, aynı zamanda helikopterler tarafından havadan satha temren güdümlü mermi atışı gerçekleştirildi. Bir sonraki aşamada ise söz konusu hedef gemiye, 4 hücumbot tarafından eş zamanlı su üstü atış yapıldı.

Tatbikatta, hava savunma atışları, kara bombardımanı atışları, deniz hava vasıtalarından güdümlü mermi atışları (TEMREN, MAM-L) ve kamikaze insansız deniz aracı (İDA) harekatı gerçekleştirildi.

Tatbikat, su üstü ve hava araçlarının denizdeki resmi geçit töreniyle tamamlandı. Bu törene, TCG Anadolu'nun yanı sıra ilk kez uzaktan kumanda ile kontrol edilen 4 insansız deniz aracı da katıldı.