Son zamanlarda sokak hayvanları düzenlemesi hakkında birçok tartışma yaşanıyor...

Taslak metinde bulunan uyutma maddesi, hem hayvanseverlerden hem de muhalefetten ciddi tepkiler alıyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Kanal 7 yayınında konuşarak, düzenlemenin henüz son halini almadığını belirtti ve gelen eleştirilere cevap verdi.

Kuduz Tehlikesi Olan Uyutulacak

Abdullah Güler, yapılması planlanan düzenlemenin sokak hayvanlarını sahiplenmeyi ve barınaklarda korunmalarını sağlamayı amaçladığını belirtti. Güler, "Son aşamada ise saldırgan ve kuduz riski taşıyan hayvanların uyutulması gündemde. Bu süreç aşama aşama ilerlemeli ve bu hayvanların desteklenmesi önemlidir" dedi.

Bakan Tunç duyurdu: Eylem Tok ve Oğlu Timur Cihantimur Yakalandı Bakan Tunç duyurdu: Eylem Tok ve Oğlu Timur Cihantimur Yakalandı

Güler, mevcut barınakların genellikle orman alanlarında bulunduğunu belirtti ve "Bu barınaklarda kalmayan ve ormanlarda yaşayan hayvanlarda ciddi bir kuduz tehlikesi ortaya çıkıyor. Bu durum, bu hayvanların yaşam alanlarını da tehlikeye atıyor. Bu nedenle hayvan satışının sıkı denetlenmesi ve önlem alınamayacak durumdaki hayvanların uyutulması üzerine çalışmalar yapılmaktadır" şeklinde konuştu.

15-20 Günİçinde Düzenlemeyi Paylaşacağız

Abdullah Güler, AK Parti grup başkanvekillerinin yakın zamanda muhalefet partilerini ziyaret edeceğini ifade etti ve bu görüşmelerin ardından düzenleme çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı. Güler, "Düzenlemeyle ilgili detayları önümüzdeki 10-15 gün içinde kamuoyuyla paylaşacağız" şeklinde konuştu.