Adana Şalvarının Tescillenmesini Davul Zurna İle Kutladılar Adana Şalvarının Tescillenmesini Davul Zurna İle Kutladılar

Adana'daki verimli arazilerde bu yıl 20 bin 500 dönüm alanda ekilen soğanın hasadı başladı. Şu anda dönüm başına 2 ila 3 ton arasında verim elde edilen bu soğanlar için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen tarım işçileri, erken saatlerden itibaren tarlalara giriş yaptı. İşçiler, soğanları tek tek topladılar ve çuvallara doldurarak satışa hazır hale getirdiler. Soğanların sayımı, soğan elçileri tarafından yapıldı ve kamyonlara yüklenerek Türkiye'nin dört bir yanına gönderilmeye başlandı, talebe göre dağıtım yapıldı.

Depolarda Soğan Bitti

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, İhlas Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Adana'da havanın önce yağışlı, ardından sıcak geçmesinin bölgede midliyö (küf) hastalığına neden olduğunu dile getirdi. Doğan'a göre, bu yıl erkenci soğanlarda Adana'da verim düşüklüğü yaşanıyor. Şu anda hasat edilen soğanlar dönüm başına 2-3 ton arasında verim sağlıyor. Ancak bayramdan sonra sökülecek olan diğer soğanlarda bu verimin dönüm başına 4-5 ton arası olması bekleniyor. Doğan, Türkiye genelindeki depolarda ise soğan stoklarının neredeyse tükendiğini belirtti.

Bayram Sonrası Fiyatlarda Değişiklik Olabilir

Mehmet Akın Doğan, Ramazan Bayramı'ndan sonra fiyatların düşmesini beklediklerini belirtti ve şu anda soğanın tarladaki fiyatının boyuna göre 18-20 lira arasında değiştiğini söyledi. Doğan, bu fiyatların mevcut soğan ihtiyacı nedeniyle olduğunu ve bayram sonuna kadar bu seviyede kalmasını beklediklerini ifade etti. Ancak bayramdan sonra hasat hızlanırsa fiyatlarda değişiklik olabileceğini dile getirdi. Verim az olduğu için mevcut fiyatların çiftçileri biraz olsun memnun ettiğini belirten Doğan, eğer fiyatlar bu şekilde devam ederse çiftçilerin bu yıl soğandan kazanç sağlayabileceğini söyledi. Ancak küf hastalığına yakalanan soğanlarda verim düşüklüğü olduğunu ve erkenci soğan eken çiftçilerin beklentilerini karşılayamayabileceğini ekledi.