Bu protesto ile, kuryelerin maruz kaldıkları tehlikelere dikkat çekilerek daha güvenli bir çalışma ortamı sağlanması istendi.

Balıkesir'de yaşanan vahşi olayda, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ata Emre Akman, hunharca katledildi. 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokak'ta meydana gelen bu trajik olayda, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi olan Akman, çalıştığı zincir restorana sipariş götürdüğü sırada E.Ö. tarafından önü kesilerek bıçaklandı.

Bu vahşi saldırı, genç kuryenin dönüş yolundayken gerçekleşti. Saldırganın tutuklanmasının ardından olay, geniş çapta tepkilere yol açtı.

Adana'da motosikletli kuryeler, sosyal medya üzerinden organize olarak Bülent Angın Bulvarı’ndaki Gençlik Meydanı'nda toplandı. Ellerinde cinayete tepki gösteren pankartlar taşıyan grup, burada bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklamayı yapan Yalçın Parmak, 2023 yılında iş kazası nedeniyle 68 moto kuryenin hayatını kaybettiğini, 2024 yılının ilk dört ayında ise bu sayının 22 olduğunu belirtti. Parmak, iş kazalarının yanı sıra iş cinayetlerinin de artış gösterdiğine dikkat çekerek, "Bu sadece iş cinayetleri veya kazaları değil, biz güvenli bir çalışma ortamı istiyoruz. Biz emekçiyiz, çalmıyoruz; alnımızın teriyle çalışıp evimize helal lokma götürüyoruz," dedi.

Adana'da 17 Yaşındaki Muhammet Emin, 3 bin 500 TL İçin Öldürüldü Adana'da 17 Yaşındaki Muhammet Emin, 3 bin 500 TL İçin Öldürüldü

Konuşmanın ardından kuryeler, motosikletleriyle konvoy halinde şehir turu attı, bu şekilde hem arkadaşlarının anısını yaşattılar hem de güvenli çalışma şartları taleplerini dile getirdiler.