Bakanlık internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular, 20-31 Mayıs tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Öğretmen adayları, başvuru sürecinde uygun mezuniyet belgelerini sisteme yükleyerek tercih ettikleri öğretmenlik alanına atanmak için il tercihinde bulunabilecekler.

Sözlü sınava katılma hakkı elde eden adaylar ile sınav merkezleri, 10 Haziran'da duyurulacak. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak.

Tercih başvurusu, atama süreci ve göreve başlama ile ilgili detaylar, sözlü sınavların tamamlanmasının ardından duyurulacak.

Başvuru İşlemleri iki Aşamada Gerçekleşecek

Başvuru süreci, Başvuru ve Tercih Başvurusu olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek.

Başvuru yapacak adaylar için, 2023'teki Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120), 50 ve üzeri puan almaları gerekecek.

Duyuruda, sözlü sınav ile ilgili detaylar da yer alıyor. Buna göre, sözlü sınava katılmak isteyen adaylar arasından, belirlenen puan türlerinde en yüksek puandan başlayarak, atama alanları için belirlenen kontenjanın üç katı aday, sınav merkezlerinde sözlü sınava alınacak.

Sözlü sınav giriş belgeleri 1 Haziran'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanacak ve adaylar, bu belgeleri e-Devlet şifreleriyle indirebilecekler.

Sınav giriş belgesi ve Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu'nda adayların başvuru numarası, başvuru sırasında sistematik olarak oluşturulacak.

Adaylar, eğitim bilimleri ve genel kültür, alanlarına ilişkin konuları anlama, özetleme, ifade yeteneği, mantık yürütme, iletişim becerileri, özgüven, ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri açısından değerlendirilecekler.

Sözlü sınav komisyonunun sekreterya işlemleri, il milli eğitim müdürlükleri tarafından yürütülecek. Komisyon, bir başkan ve iki üyeden oluşacak ve görevli oldukları komisyonu sınav günü öğrenecekler.

Sınav Sırasında Kamera Kaydı Alınacak

Adayların sözlü olarak verdiği cevaplar, Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu'yla değerlendirilecek ve sınav esnasında kamera kaydı tutulacak.

Osteokondrom ve Pudendal Sinir Sıkışması Ameliyatları Osteokondrom ve Pudendal Sinir Sıkışması Ameliyatları

Elektronik kura ile belirlenen sorulara cevap veren adaylar, ayrıca cevapları el yazısıyla soru cevap kağıdına yazıp imzalayacaklar. Soru cevap kağıdına cevapların aday tarafından yazılmaması, imzalanmaması veya usulüne uygun olarak teslim edilmemesi halinde, bu durum komisyon tarafından tutanak altına alınacak.

Sözlü sınava katılacak adaylar, fotoğraflı sözlü sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi ile alınacaklar. Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı gibi belgeler geçerli olmayacak. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmayan adaylar, sınava alınmayacaklar.

Geçerli kimlik belgesi sadece sınav binasına girişte kullanılacak ve kimlik bilgisi, komisyon üyeleri dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşılmayacak.

Adaylar, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik ve mekanik cihazlar, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşyalar, banka ve kredi kartları, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıtlar, hesap makinesi ve bilgisayar özellikli cihazlar, delici ve kesici aletler, ateşli silahlar ve benzeri teçhizat, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete gibi yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içindeki su hariç içecek ve yiyeceklerle sınava giremeyecekler.

Sözlü sınava katılan adayların puanları, sınav salonundan çıkmadan önce komisyon üyelerince değerlendirme ekranına girilerek tamamlanacak.

Sözlü sınav sonuçları, tüm adayların sınav süreçleri tamamlandıktan sonra duyurulacak ve adaylar sonuçlarını kişisel e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecekler.

Başarılı sayılmak için sözlü sınavda 60 ve üzeri puan alanlar belirlenecek. Sözlü sınav merkezleri, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da olacak.