Yurt dışı doktor maaşları, Türkiye’de çalışan doktorlara göre daha yüksektir. Yurt dışında doktor maaşları, doktorluğun icra edildiği ülkenin şartlarına göre değişmektedir.

Yurt dışında doktor olarak görev yapmak isteyen hekimlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde saygın meslekler arasında bulunan doktorluk ülkemizde maddi olarak karşılığını bulamıyor. Bu nedenle insanlar yurtdışını tercih ediyor.

Türkiye’de çalışan doktorlar Yurt dışında doktorların maaşları konusunda araştırma yapmaya devam ediyor. Yurt dışında doktor maaşları, ülkenin şartlarına ve eğitim kurumlarının kalitesine göre belirlenir.

Doktor Maaşının En Yüksek Olduğu Ülkeler Hangileridir?

Yurt dışında doktorlara en yüksek maaşı veren ülkelerden bir tanesidir İrlanda'dır. Doktorlara en yüksek maaşların verildiği üçüncü ülke ise Hollanda’dır. Hollanda Avrupa’da doktorlara en yüksek maaşların ödendiği ülkeler arasındadır.

İstanbul Başakşehir Çam Ve Sakura Şehir Hastanesi En İyi Genel Cerrahi Doktoru İstanbul Başakşehir Çam Ve Sakura Şehir Hastanesi En İyi Genel Cerrahi Doktoru

En yüksek uzman doktor maaşı ise 191 bin 966 Dolar ile İrlanda’da bulunuyor. Son sırada ise 22 bin 866 Dolar ile Polonya yer alıyor.  Türkiye’den daha düşük maaşa sahip ülkeler ise Macaristan, Meksika, Letonya ve Litvanya’dır.

Amerika’da Doktor Maaşı 2022

Amerika doktorlara en çok değer veren ülkeler arasındadır. Ülkede doktorlar 210 bin doların üzerinde maaş alır.

Kanada’da Doktor Maaşı

Kanada’da ulusal düzeyde uzman doktorların yıllık ortalama 350 bin ABD dolarıdır.

Avustralya Doktor Maaşı

Avustralya doktor maaşları ise yıllık ortalama 275 bin Amerikan dolarıdır.

Hollanda Doktor Maaşları

Avrupa’da doktorlara en yüksek maaşı veren Hollanda’da yıllık ortalama 125 bin Amerikan doları maaş verilir.

İngiltere’de Doktor Maaşları

Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’de doktor maaşları yıllık 125 bin Amerikan dolarıdır. Yurt dışında doktor maaşları; çalışılan alan, tecrübe ve mesaiye göre değişmektedir. Türk doktorları birçok ülkedeki sağlık çalışanlarından daha tecrübeli olduğu için, Avrupa tarafında talep görmektedir.