YouTube topluluk, kanal sahiplerinin izleyicilerle daha fazla etkileşim kurmasını sağlamaktadır. YouTube abonelikleri ücretsiz olmasına karşın topluluk bölümüne katılmak ücretlidir. Doğru stratejiler ve yöntemlerle abone sayısını, topluluğa katılan kişi sayısını artırabilirsiniz. Abone sayısının artışı, video izlenmelerini artırır ve öne çıkan videolarda kanalınızın içerikleri yer alır. 

YouTube kanalı olan içerik üreticileri topluluk bölümüne katılan izleyicilerle iletişim kurabilir, onlara özel içerikler yayınlayabilir. Topluluk sekmesini aktifleştirmek için ileri seviye özelliklere erişmeniz ve kimliğinizi doğrulamanız gerekir. YouTube topluluk kurma ve abonelerinizi artırmanın 4 yolunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Yorumlara Yanıt Verme: Abonelerinizle İletişimi Güçlendirin

YouTube kanalınızda yayınladığınız içerikleri daha iyi hale getirmek ve hedef kitlenizdeki izleyicilere yönelik içerikler üretmek için abonelerinizle iletişim kurmalısınız. Videolarınızı izleyen aboneler, sizden istedikleri içerikleri ve içerik eleştirisini yorumlarda belirtir ve siz de onlara kısa sürede dönüş sağlayabilirsiniz. YouTube topluluk sekmesinden abonelerinize özel anket, test gibi soru cevap içerikleri oluşturarak iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Abonelerinizle iletişimi güçlü tutmak için ayrıca Discord kanalınızda abone kanalları, izleyici kanalları gibi farklı kanallar oluşturarak onlara kolayca ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda, YouTube kanal açıklamasında ve videolarınızın altında Discord linkinizi paylaşarak abonelerinizin kanalınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Canlı Yayınlar ve Sohbetler ile Gerçek Zamanlı Etkileşim Oluşturun

YouTube platformunda öne çıkmak için etkileşimlerinizi artırmanız gerekir. YouTube topluluktaki ve kanalınızdaki abonelerinizi artırmak için izleyicilerinizle sürekli olarak etkileşim halinde kalmanız gerekir. YouTube, geçtiğimiz yıllarda canlı yayın özelliğini getirerek canlı yayın platformu olarak da hizmet vermeye başladı. Canlı yayınlar ve sohbetler ile izleyicilerinizle gerçek zamanlı etkileşim oluşturabilirsiniz.

Canlı yayınlar, kanalınızın izlenme süresini artırır ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar. YouTube canlı yayınları ayrıca abonelerinizle anlık etkileşim kurmanızı sağlar. Canlı yayın süresi boyunca izleyicilerinizle soru cevap yapabilir, kanal konseptinize göre onların merak ettikleri soruları cevaplayabilirsiniz. Kanalınızın topluluk sekmesindeki kişi sayısı yeterli sayıdaysa sadece onlar için canlı yayın da açabilirsiniz.

Çekilişler ve Ödüllerle Etkileşimi Teşvik Edin

Abone sayısı az ve yeni kanallar daha fazla izlenme ve takipçi kazanmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Küçük markalarla iş birliği yaparak onların ürünlerini alarak takipçilerinize çekilişle verebilirsiniz. Çekilişler ve ödüllerle etkileşimi teşvik edin ve daha fazla kişiye ulaşın.

Markaların sizlere verdiği ürünleri, oyun kodlarını, alışveriş çeklerini YouTube kanalınızdaki bir çekilişle abonelerinize verebilirsiniz. Çekiliş yaparken ve ödül verirken izleyenlerin kanalınıza abone olmalarını, sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini sağlayarak izlenme ve abone sayınızı artırabilirsiniz. 

TECNO Türkiye'de satışa sunuldu TECNO Türkiye'de satışa sunuldu

Abonelerinizin İçerik İsteklerini Dinleyin ve Cevap Verin

YouTube kanalınızda kitle oluşturmak ve kitlenizi geliştirmek için hedef kitlenizdeki kullanıcıları dinlemeniz gerekir. YouTube kanalınızda ürettiğiniz tüm içerikleri YouTube analitik üzerinden inceleyebilir ve kanalınızın hedef kitlesindeki kullanıcıların alışkanlıklarını belirleyebilirsiniz.

YouTube kanalınızdaki ve topluluğunuzdaki abone sayısını artırmak için Shorts videoları, uzun YouTube videoları, hikâye ve canlı yayınlarda izleyicilerin abone olmaları, videoyu beğenmeleri ve yorum yapmaları için harekete geçirici mesajlar vermelisiniz. Kanalınızdaki içerikleri izleyenler yorum yaptığında onların isteklerini görebilirsiniz.

İzleyici yorumları, kanal stratejisi oluşturmanızda etkili olacaktır. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra onların taleplerini yorumlarda görebilir ve kısa sürede cevap verebilirsiniz. Videonuzda herhangi bir sorun varsa izleyenler mutlaka yorumlarda bunu belirtir ve çözmeniz için sizi uyarır. Videolarınız sonunda onlara soru sorabilir, topluluk sekmesinde anket veya soru cevap oluşturarak onların fikirlerini alabilir ve etkileşiminizi artırabilirsiniz.

YouTube kanalınızın içerik stratejisini geliştirmek ve izlenebilir videolar oluşturmak için Turkey Video Network ile iletişime geçebilirsiniz. Turkey Video Network’ü tercih eden YouTube kanallarını inceleyebilir ve TVN (Turkey Video Network) web sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.