Yabancı dil tazminatı kamu görevlilerine özel uygulamalardan bir tanesidir. Yabancı dil tazminatının ödenme usul ve esasları ve geçerlilik süresi hakkında detayları sizlere açıklayacağız.

Yabancı dil tazminatı nedir? Devletin memura yabancı dil bilgisini kullanması sebebi ile ödediği tazminatlardan bir tanesidir. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda, ilgili kanun hükmünde kararnamede belirtilen düzeyde puan alan kişiler bu tazminattan yararlanabilir. Bazı memurlar sadece bilgi ve yeteneklerini değil, aynı zamanda yabancı dil becerilerini de kullanması gerekebilir. Uluslararası çalışmalara katılan memurlarda yabancı dil bilgisinin önemi açıktır.  Memurların yabancı dil becerileri ve bilgileri karşılığında yabancı dil tazminatı devreye girmektedir.

Yabancı Dil Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Yabancı dil sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda iki kez yapılır. Diğer diller için ise yılda bir kez yapılmaktadır.

Yabancı Dil Sınavı Kaç Yıl Geçerlidir?

Yapılan sınavlar beş yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inecektir. A düzeyi yabancı dil tazminatı alan bir kamu görevlisi beş yıl sonra B düzeyi seviyesinde yabancı dil tazminatı alacaktır. A düzeyi üzerinden tazminat almaya devam edebilmesi için tekrar sınava girmelidir. Sınava girmediği durumda her beş yılda bir alt seviyeye düşecektir.

Yabancı Dil Tazminatı Nasıl Alınır?

Yabancı dil tazminatı sınavında belirtilen düzeyde başarılı olanlar sınav sonucunu ibraz ederek, yabancı dil tazminatından yararlanabilir. Yabancı dil tazminatından faydalanabilmek için ilgili kamu personelinin ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YDS sınavından başarılı olması gerekir. ÜDS, YÖKDİL,TOEFL gibi sınavlar için herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Yabancı Dil Tazminatı Nasıl Ödenir?

Yabancı dil tazminatı ne kadar sorusu da merak ediliyor. Yabancı dil tazminatı, memurun yabancı dilinden kurumun yararlanıp yararlanmamasına bağlı olarak değişmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Ücretleri Ne Kadar?

Yabancı dil bilgisi kullanan memurlar;

·         A düzeyi, 458,82  - 611,76

·         B düzeyi, 305,88

·         C düzeyi, 152,94 ücret almaktadır.

Dil tazminatı 2024 yılında daha da artacaktır. Yabancı dil tazminatından damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmamaktadır.