Lekeli semender Adana da görüntülendi. Adana'nın Pozantı semtinde "Türk semenderi" olarak da adlandırılan nesli tehlike altında olan lekeli semender görüldü. Belemedik Tabiat Parkı'ndan tren raylarına yakın bir alanda vatandaşlar nesli azalan lekeli semender'e rastladı. Semender tren raylarından uzak bir bölgeye taşınarak görüntülendi ve bir süre sonra gözden kayboldu.

Lekeli semenderi gören vatandaşlar şaşkın bir şekilde semenderi görüntüledi. Adana'nın Pozantı semtinde bulunan Belemedik Tabiat Parkı'nda tren raylarına yakın bir alanda görüntülenen semender kısa sürede gözden kayboldu. Nesli tehlike altında olan bir canlı olduğu için koruma altına alınması oldukça önemlidir.

Lekeli Semender

Siyah üzerine sarı lekeleri sahip bir semender çeşidi olarak bilinmektedir. Büyük sarı lekeler ile parlak tonlara sahiptir. Aynı zamanda Aposematizm (uyarıcı renkler) özelliğine sahiptir. Lekeler sadece sırtında bulunur. Genelde başlarında 4 tane büyük leke vardır ve kuyruklarına kadar lekeler uzanır. Pürüzsüz ve parlak bir cildi vardır. Dişleri ise oldukça iridir. Erkek lekeli semender 23 yıl, dişiler ise 21 yıl yaşayabilir. Aynı zamanda larva döneminde suya bağlı beraber yetişkinlerin vaktinin çoğunu karada geçirdiği ve sadece üremek için suya geldikleri bilinir.

Adana'da Dolu Yağışı: Vatandaşlar Araçlarını Kilimlerle Korudu Adana'da Dolu Yağışı: Vatandaşlar Araçlarını Kilimlerle Korudu

Semender türleri, derilerinde bulunan bezlerden toksit salgılamaktadır. Eğer yutulur ise zehirli olabilir fakat genelde insan gibi büyük memeliler için tehlike yaratmamaktadır. Türk semenderi de zararsız bir canlıdır. Lekeli semender'in uzunluğu 15 ile 30 cm arasında değişmektedir. Soyu azaldığı için korunması gereken bir canlıdır. Dünya genelinde nesli tükenen canlılar arasında yer alıyor. Türk semenderi olarak da adlandırılan lekeli semender, uzun yıllar sonra Adana'nın Pozantı ilçesinde bulunan Belemedik Tabiat Parkı'nda görüldü.