Türkiye'nin farklı bölgelerinde mutfakların vazgeçilmezi olan soğanın hasat dönemi başladı.

Adana'da soğanın ekonomiye sağladığı önemli katkı nedeniyle "kırmızı altın" olarak adlandırılıyor.

Türkiye'nin erken dönem soğan ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Adana'da hasat devam ederken, tarlada soğanın kilogram fiyatı 5-6 liraya kadar düştü. Üreticiler, tarladan 5 liraya çıkan soğanın marketlerde 20 liraya kadar satılmasından dolayı fiyat farkının arttığını vurguluyor.

Dönüm Başına 4-6 Ton Arası Verim

Adana'da bu yıl 20 bin 500 dönüm alana ekilen soğanlardan dönüm başına 4 ila 6 ton arasında verim elde ediliyor.

Adana'da 17 Yaşındaki Muhammet Emin, 3 bin 500 TL İçin Öldürüldü Adana'da 17 Yaşındaki Muhammet Emin, 3 bin 500 TL İçin Öldürüldü

Soğanlar işçiler tarafından özenle sayılıp kamyonlara yükleniyor ve talebe göre Türkiye'nin dört bir yanına dağıtılıyor.

Ancak fiyatlar tarlada son bir ayda 10 lira birden düştü. İlk hasat başladığında soğanlar kilogram başına 18-20 liradan satılıyordu.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, soğanın ilk hasat dönemindeki kilogram fiyatının 18-20 lira olduğunu belirterek, bu gelişmeleri şu sözlerle açıkladı:

Soğan ilk çıktığı günlerde 18-20 liradan piyasaya girdi. Günden güne fiyatlar düştü ve şu an tarladan marketlere 5-6 liradan satılıyor. Soğanın söküm maliyeti 3 lira. Geriye kalan 3 lira tüccara kalıyor. İlk çıktığında tüccar pahalı aldığı için 2 hafta para kazandı. Sonrasında fiyatlar düştü ve tüccar şu an para kazanamıyor.

style="color:#3e4959">Soğanın yurt dışına da gönderildiğini söyleyen Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

Yurt dışı ve Rusya bölgesinde kapılar açık ve soğan gidiyor. Ancak soğan para kazandırmadığı için bu aralar iç piyasada tüketiliyor. Adana'da bu yıl soğan ekimi az oldu, bir kısmını da hastalık vurmasına rağmen umduğumuz gibi para etmedi. Şu ana kadar Adana'da soğan hasadının bitmesi gerekiyordu ancak birçok noktada tarlaya dahi girilmemiş. Soğanın fiyatının yükselmesi bekleniyordu ama hiç de öyle görünmüyor.