Bugün Ankara'da ABD Heyeti, öncelikle Milli Savunma Bakanlığı'na geçerek Bakan Yaşar Güler ile bir araya geldi. Ardından, son görüşme için MİT Başkanı İbrahim Kalın'la buluştu. Görüşmelerde, ikili askeri ilişkiler, terörle mücadele ve F-16 süreci gibi konular ele alındı. Hulusi Akar, yapılan görüşmelerle ilgili olarak, "PKK ve YPG gibi unsurlardan duyduğumuz endişeleri bir kez daha dile getirdik." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Meclis'teki Toplantıda Terörle Mücadele ve F-16 Süreci Görüşüldü

ABD Heyetinin Ankara Ziyaretinden Duyulan Memnuniyet - Hulusi Akar, Rogers ve ekibinin Türkiye ziyaretlerinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, karşılıklı yüz yüze iletişimin önemine vurgu yaptı. İki taraf arasında bir araya gelme fırsatının önemine değinen Akar, gelecekte de ülkeler arasındaki ilişkilerin, NATO ve bölgesel kuruluşlar aracılığıyla sorunların çözümüne yönelik karşılıklı diyalog ve ziyaretlerle devam edeceğini umduğunu dile getirdi.

Akar'ın Ankara Görüşmeleri Hakkındaki Değerlendirmesi

Genel ve askeri konulardaki görüşleri aktaran Akar, PKK-YPG, DEAŞ ve İsrail gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirtti. Ayrıca, Yunanistan ve Akdeniz konularında da görüşlerini paylaştıklarını ve Azerbaycan-Ermenistan çatışmasıyla ilgili barışçıl çözümün önemine vurgu yaptıklarını ekledi. Akar, yapılan görüşmelerin olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğini ve gelecekte de benzer toplantılarla devam etme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Ankara Görüşmelerinde F-16 Tedarik Süreci ve Terörle Mücadele Ele Alındı

Bir gazetecinin F-16 tedarik süreciyle ilgili sorusu üzerine Akar, bu konunun da görüşmede ele alındığını belirterek, F-16 meselesinde herhangi bir sorun olmadığını vurguladı. Akar, "Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Gerekli anlaşmalar ve sözleşmeler yapıldı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmeler ve sonrasında yaşanan gelişmeler var. Bu, normal süreci takip eden ve kararlaştırılmış bir proje olarak karşımızda duruyor, herhangi bir sıkıntı yok." şeklinde konuştu.

Rusya'da Başkanlık Seçiminin İkinci Gününde, Oylama Sistemine Yönelik Bir Saldırı Gerçekleşti Rusya'da Başkanlık Seçiminin İkinci Gününde, Oylama Sistemine Yönelik Bir Saldırı Gerçekleşti