Halkın Demokratik Partisi'nin eski eş başkanlarından Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Ahmet Türk dahil olmak üzere 18'i tutuklu toplam 108 sanığın yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

Demirtaş'a toplam 42 yıl hapis cezası, Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi ve tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme başkanı, 30 sayfalık kararı okumadan önce, "Dosya incelendi, araştırmaya gerek duyulacak herhangi bir husus kalmadı. Özetle, kimlere, hangi suçlardan ne tür hükümler verildiğini anlatacağım. Bu vicdani kanaate varırken, dosyadaki deliller incelendi ve böyle bir vicdani kanaate varıldı" şeklinde konuştu.

Sanıkların avukatlarından Özgür Erol, dava sürecinde yeni delillerin sunulduğuna dikkat çekerek kararın ertelenmesini talep etmişti.

Kobani Davasında Hangi Cezalar Verildi?

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya yardım suçundan 20 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Toplamda 42 yıl hapis cezası aldı ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 19 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e devletin bütünlüğünü bozma suçundan beraat ederken, örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Alp Altınörs'e devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 18 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

RTÜK üyesi HDP'li Ali Ürküt'e devletin birliğini bozma suçuna yardım suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Cihan Erdal'a devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Erdoğan-Özel Görüşmesinde Ne Konuşuldu? AK Parti'den İlk Açıklama Erdoğan-Özel Görüşmesinde Ne Konuşuldu? AK Parti'den İlk Açıklama

Dilek Yağlı'ya devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Eski HDP Milletvekili Emine Ayna'ya devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat ederken, örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi.

Eski HDP milletvekili Ayla Akat'a devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat, terör örgütü üyeliğinden ise 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi, ancak tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Aynur Aşan'a örgüt üyeliğinden 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi ve yurt dışına kaçarken yakalandığı için tutukluluk hali devam edecek.

Bülent Parmaksız'a devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 16 yıl hapis, suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.