CHP'nin Genel Başkanı Özgür Özel, MHP'nin lideri Devlet Bahçeli ile 45 dakikalık bir görüşmenin ardından TBMM Grup Toplantısı'na katıldı.

İYİ Parti'nin 31 Mart'ta tüm seçim bölgelerinde aday gösterme kararına karşı çıkarak partisinden istifa eden eski Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem de grup toplantısında CHP'ye katıldı. Özel, "Sayın Bahadır Erdem baba evine katılıyor" dedi. Erdem ise "Tek adam rejimini demokrasiyle sona erdirmek için elimden geleni yapacağım" ifadesini kullandı.

Kobani Davası'nda Karar Ertelendi, Tutukluluk Kararı Değişmedi Kobani Davası'nda Karar Ertelendi, Tutukluluk Kararı Değişmedi

Özel, Grup Toplantısında Şu Mesajları İletti:

(Taksim'in 1 Mayıs'a kapatılması) Çağrıda bulunduk, arabuluculuk teklif ettik ancak tüm bu önerilerimiz reddedildi. Elimiz boşta kaldı. Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen Taksim, 1 Mayıs'ta işçilere kapatıldı. Orada örülen utanç duvarını gördük. Sur önlerine, sarnıcın önlerine, tarihi kemerlerin önlerine TOMA ve polisimizi dizerek orayı utanç duvarı haline getirdiler. O utanç duvarı tarihe geçti. O utanç duvarı daima hatırlanacak. O gün bazıları anayasaya uymadılar. İşçileri içeriye almadılar. Girmek isteyenler, kendileri de işçi olan polislerimizle karşı karşıya getirildi.

Bir Mayıs Kutlamaları

49 vatandaşımız, önce gözaltına alındı ve sonra tutuklandılar. Bir yanda Anayasa Mahkemesi kararına karşı gelip hukuka aykırı emirler verenler gençleri hapsettiler. Suçluların mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir dönemdeyiz. Orantısız tutuklama uygulamasının sona erdirilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Gençler serbest bırakılmalı. Halktan kanuna uymasını talep edenlerin öncelikle Anayasa’ya uymaları gerektiğini hatırlatıyorum.

İstanbul'da ortalama kira 23 bin lira iken, asgari ücret 17 bin lira. Bunu Avrupa'da bir benzeri yok. Ortalama kiranın yarısından azını alan emekli maaşı düşük düzeyde, dünyada eşi benzeri bulunmuyor. Emeklilere ve emekçilere yönelik yaşanan zorlukların altını çiziyoruz. Geçen bayram döneminde İstanbulluların %70'i tatil yapamadı, memleketlerine gidemedi. Önümüzde kurban bayramı var... Kayseri'ye otobüs bileti almak için maaşını aşan bir süreçteyiz.