Putin ise dünyadaki tüm zorluklara rağmen Rusya-Türkiye ilişkilerinin kademeli olarak ilerlediğini vurguladı. İki lider, Ukrayna-Rusya savaşının son durumu, İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye’deki gerginlikte çözüm arayışları ve terörle mücadele konularını görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3-4 Temmuz tarihlerinde Türkiye'nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Astana'ya gitti. Bu ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Liderler, Görüşme Öncesinde Basına Kısa Açıklamalarda Bulundular

İlk sözü alan Putin, Erdoğan ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti. Ayrıca, "Dünyadaki tüm zorluklara rağmen Rusya-Türkiye ilişkilerinin adım adım ilerlediğini" vurguladı. Putin, "Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık," dedi.

Rus lider ayrıca Erdoğan'a, "Turistlere sağladığınız şartlardan dolayı teşekkür ederim," diyerek Türkiye'ye olan minnettarlığını ifade etti.

Erdoğan ise konuşmasında, Akkuyu Enerji Santrali'ni bir an önce devreye almak istediklerini belirtti. "Sinop ile ilgili de görüşmeler var," diyerek, "Ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Botaş ve Gazprom arasındaki ilişkiler de samimi ilerliyor," ifadelerini kullandı. Erdoğan, "55 milyar dolarlık hacim bizim için yeterli değil, hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Bunu başarabileceğimize inanıyorum," diye ekledi.

Rus turistlerin Türkiye'yi ziyaretinin önemine değinen Erdoğan, "7 milyon turistin ülkemize gelmesi bizim için çok önemliydi. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Yeter ki Türkiye'den memnun kalsınlar," dedi. Konuşmasının sonunda Putin'i en kısa zamanda Türkiye'de ağırlamak istediğini belirtti.

Putin de Erdoğan'ın davetini kabul ederek, "Türkiye'ye muhakkak gelirim," dedi. İki lider, daha sonra basına kapalı olarak bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan'dan Özel'e 'Suç Ortağı' Ve 'İttifak' Yanıtı Erdoğan'dan Özel'e 'Suç Ortağı' Ve 'İttifak' Yanıtı

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşının son durumu, İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye’deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konularının ele alındığı bildirildi.

Erdoğan, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada barışın tesisi için çaba göstermeye devam edeceğini, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zemini oluşturabileceğini, iki tarafı da memnun edebilecek adil bir barışın mümkün olduğunu ifade etti.

Erdoğan ayrıca İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan’a yönelik tehditlerinin bölgesel ve küresel barışı hedef aldığını belirterek, çatışmaların yayılmasının en büyük zararı bölge ülkelerine vereceğini, uluslararası toplumun artık İsrail’in durdurulmasına odaklanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin sınırlarının hemen ötesinde bir terör devleti kurulmasına izin vermemekte kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, özellikle Suriye iç savaşı ve terör örgütleri için elverişli alan oluşturan istikrarsızlıkların sona erdirilmesi için somut adımlar atılmasının önemine dikkat çekti ve Türkiye’nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu dile getirdi.