Avrupa Futbol Şampiyonası, 14 Haziran 2024'te Münih'te yapılacak açılış maçıyla başlayacak. Bir ay sürecek olan bu turnuvada, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 24 ülkenin futbol takımları kupa için yarışacak.

Türkiye'nin en erken karpuz hasadının yapıldığı Adana'dan, Alman firmaların talepleri doğrultusunda başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine tonlarca karpuz ihraç ediliyor.

Çiftçimizin Yüzünü Güldürdü

Hasat sırasında İhlas Haber Ajansı'na konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Türkiye'deki karpuz üretiminin Almanya'da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası'na denk gelmesinin çiftçileri sevindirdiğini belirtti. Doğan, "Bu yıl karpuz üreticilerimizin yüzü güldü. Haziran ortasında Avrupa Futbol Şampiyonası var ve inşallah buradan gönderilecek tüm karpuzlar sayesinde hem üreticiler hem de tüccarlar memnun olacak. Şu an karpuz üretiminde bir sorun yok. Tüm karpuzlarımız buradan toplanıp paketleme tesislerine gönderiliyor, orada ambalajlanıp doğrudan yurt dışına ihraç ediliyor" dedi.

Doping Etkisi Olacak

Adana karpuzunun iyi para etmesi durumunda, gelecek yıl ekim alanının genişleyeceğine dikkat çeken Mehmet Akın Doğan, "Adana'da 105 bin dönüm alanda karpuz ekimi yapılıyor ve buradan 700 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu yıl da Adana karpuzunun değer kazanacağını umuyoruz. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın da karpuz satışlarına doping etkisi yaratmasını bekliyoruz. Avrupa'da karpuzumuz büyük ilgi görüyor, özellikle orta boy karpuzlar çok rağbet görüyor" dedi.

Sendikalardan Asgari Ücret Çıkışı: Acilen Artırılmalı Sendikalardan Asgari Ücret Çıkışı: Acilen Artırılmalı