31 Mart yerel seçimlerinin ardından bir kez daha genel başkanlık için aday olmayı reddeden ve partililere veda eden partinin kurucu Genel Başkanı Meral Akşener'in dönemi sona erdi. Tartışmalı bir kurultay yarışında Akşener ve yakın ekibinin desteklediği İzmir Milletvekili ve Grup Başkanı Müsavat Dervişoğlu, üçüncü tur oylamada partinin ikinci genel başkanı olarak seçildi.

İlk iki turda hiçbir adayın salt çoğunluğu elde edememesi üzerine üçüncü turda sonuçlanan genel başkanlık seçiminde Dervişoğlu, 611 delegenin oyuyla zafer kazanırken, rakibi Koray Aydın ise 548 oyda kaldı.

31 Mart yerel seçimlerine "bağımsız ve özgürce" katılma kararı alan ve istediği sonucu elde edemeyen İYİ Parti, tarihinde önemli bir kurultayı gerçekleştirdi.

ATO Congressium'da düzenlenen 5. Olağanüstü Kurultay'da seçim başarısızlığını üstlenerek genel başkanlık görevinden ayrılma kararı alan Meral Akşener, duygusal bir konuşma ile partililere veda etti.

İlk Turda Aydın Yarışı Önde Bitirdi

İYİ Parti'nin tüzüğüne göre, genel başkanlık için adayların ilk iki turda delegelerin salt çoğunluğunu alması gerekmektedir.

İYİ Parti'nin toplam 1302 delegesi bulunan kurultayında ilk tur oylamasında 1178 delege oy kullandı ve 7 oy geçersiz sayıldı.

Erdoğan Açık Konuştu: Bu Türkiye İçin Felakettir Tehdittir Erdoğan Açık Konuştu: Bu Türkiye İçin Felakettir Tehdittir

İlk turu Aydın 472 oy ile önde tamamlarken, onu 370 oy ile Dervişoğlu, 327 oy ile Akalın ve 2 oy ile Kodaz izledi.

İkinci Turda Dengeler Değiti

İkinci tura geçildiğinde, Tolga Akalın adaylıktan çekildi. Kurultay öncesinde kulislerde Akalın'ın Dervişoğlu lehine adaylıktan çekileceği dedikoduları dolaşıyordu. Ancak Akalın, adaylıktan çekildikten sonra kendisini destekleyen delegeleri serbest bıraktığını ve kararı "delegelerin ferasetine bıraktığını" açıkladı.

1158 delegenin oy kullandığı ikinci turda 6 oy geçersiz sayıldı. İkinci turda Dervişoğlu 570 oy alırken, Koray Aydın’ın oyları 565'e düştü. Günay Kodaz ise 3 oyda kalarak üçüncü tura kalamadı. Adaylıktan çekilen Tolga Akalın’a ise 15 oy çıktı.

Üçüncü turda ipi Dervişoğlu göğüsledi

Üçüncü turda Aydın ve Dervişoğlu'nun yarıştığı sırada, Günay Kodaz, kendisine ikinci turda destek veren 3 delegeye Koray Aydın'a oy vermeleri çağrısında bulundu.

Üçüncü tur oylamasında Koray Aydın 548 delegenin desteğini alırken, oylarını 611'e çıkaran Dervişoğlu, İYİ Parti'nin ikinci genel başkanı seçildi.

İkinci ve üçüncü tur sonuçları, Tolga Akalın'ı destekleyen delegenin, ikinci turda Müsavat Dervişoğlu'na yönlendiğini de gösterdi.