Netanyahu, bu kararın koalisyon baskısıyla alınmadığını belirterek, "Hamas'ı yok etmek" İsrail'in önceliğidir, dedi. Diğer yandan, aşırı sağcı Bakan Itamar Ben Gvir, hükümet ofisinin planın taslağını kendisine göstermediğini iddia etti.

İsrail, ABD'nin desteklediği ve Hamas'ın sınırlı sayıda rehine serbest bırakmasını öngören ateşkes teklifini uygulayabilir.

İsrail medyasına göre, Başbakan Binyamin Netanyahu, Gazze planının ilk aşamasını kabul edebileceğini ve ardından ikinci aşama için şartlar sunabileceğini belirtti. Kapalı kapılar ardında yapılan bir parlamento toplantısından sızan bilgilere göre, İsrail Hamas'ın talep ettiği gibi savaşı tamamen sona erdirmeyi reddetmesine rağmen Gazze'de bir ateşkese varma ihtimali bulunuyor.

Trump'a 'Sus Payı' Davasında 'Konuşma Yasağı' İhlaline Para Cezası Trump'a 'Sus Payı' Davasında 'Konuşma Yasağı' İhlaline Para Cezası

İsrail hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise Netanyahu'dan alıntı yapılarak, "Biden, Gazze planının kısmi bir versiyonunu sundu" ifadesine yer verildi.

ÖNCELİĞİMİZ HAMAS'IN YOK EDİLMESİ"

Açıklamada, "Rehineleri geri getirmek için savaş durdurulacak, daha sonra diğer konular tartışılacak. Biden'ın açıklamadığı başka ayrıntılar da mevcut" denildi.

Netanyahu, İsrail'in Gazze'deki önceliğinin Hamas'ı yok etmek olduğunu vurguladı ve bunun rehinelerin kurtarılmasıyla birlikte devam edeceğini belirtti. Her iki hedef de hükümetinin onayladığı "savaşı sona erdirme planında" yer alıyor.

Netanyahu, “Bu benim şimdi eklediğim bir şey değil, koalisyon baskısıyla eklenen bir şey de değil. Bu, savaş kabinesinde oybirliğiyle alınmış bir karar” dedi.

Hükümet Ofisi Ben Gvir'e Taslağı Göstermedi 

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, "Netanyahu beni Gazze planının taslağını görmem için davet etti ancak ofisi iki kez taslağı vermedi" açıklamasında bulundu.

Ben Gvir, "aptalca bir Gazze önerisini aklama girişiminden" şüphelendiğini belirtti ve "Hamas'ın devrilmesini gerektirmeyen bir Gazze anlaşması yapılması halinde" hükümetten ayrılacağı tehdidini yineledi.

Biden Teklifi Duyurmuştu


ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu duyurmuştu.

İlk aşamada, altı haftalık ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve tarafların elindeki esirlerin bir kısmının serbest bırakılması öngörülüyordu.

Biden, çatışmaların kalıcı olarak sona erdirilmesi için müzakerelerin yapılacağı ikinci aşamada, kalan tüm canlı esirlerin serbest bırakılacağını, İsrail'in Gazze'den tamamen çekileceğini ve geçici ateşkesin kalıcı bir çatışma sonlandırma anlaşmasına dönüşeceğini belirtti.

Üçüncü aşamaya geçildiğinde, Gazze'nin yeniden inşası sürecinin başlayacağı ve tarafların ellerindeki ölü rehinelerin teslim edileceği açıklandı.