Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜİK'in 2023 yılı doğum istatistiklerinin endişe verici olduğunu vurgulayarak, "Bu, Türkiye için varoluşsal bir tehdit ve bir felakettir" dedi. Ayrıca, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi üzerine de konuşan Erdoğan, "Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak amacıyla ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesine karar verdik" ifadesini kullandı.

AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan AKP İle MHP Arasında İpler Gerildi: Bahçeli'den Hodri Meydan

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyleydi:

"Gençlerimiz için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Komşu ülkelerden hükümet ve devlet başkanlarını ülkemizde misafir ettik. Kuveyt Emiri ile ilişkilerimizin 60. yılını anlamına uygun bir şekilde kutladık ve işbirliğimizi bir adım ileri taşımayı hedefledik. Ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz."

Yeni Bir Anayasaya İhtiyaç Var

Türk demokrasisi, darbe dönemlerinin izlerini silmek için yeni ve sivil bir anayasayı hayata geçirmelidir. Mevcut anayasanın, Yeni Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil. 85 milyon vatandaş olarak, yeni yüzyılda yeni bir anayasa idealini gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum. 82 Anayasası, birçok kez değiştirilerek yamalı bohçaya dönüştü ve bu şekilde bugüne kadar geldik. Artık yeni bir anayasaya ihtiyacımız var.

Siha'da Dünya'da ilk Üç ülke Arasındayız

Türkiye'nin tarih yazdığı alanların başında hiç kuşkusuz savunma sanayisi gelmektedir. 2002 yılında yüzde 80 oranında dışa bağımlıyken, bugün savunma ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını yerli ve milli imkanlarla karşılıyoruz.

Geçen yıl 185 ülkeye 230 farklı savunma sanayi ürünü ihraç ettik. SİHA teknolojisinde dünyada ilk üç ülke arasında yer alıyoruz ve 50'den fazla ülke Türk şirketlerinin ürettiği İHA'ları kullanıyor. İHA'lar sadece askeri alanlarda değil, doğal afetlerde de önemli rol oynamaktadır.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyetin hayatını kaybettiği helikopter kazasında İHA'ların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bayraktar Akıncı TİHA, İranlı kardeşlerimizin talebi üzerine arama kurtarma çalışmalarında aktif olarak görev aldı. Zorlu hava şartlarına rağmen 7,5 saat süren arama tarama faaliyetinde toplamda 2 bin 100 km uçuş gerçekleştirdi.

Savunma sanayimizin bazı çevreler tarafından hedef alındığını biliyoruz. Tüm itibar suikastlarına rağmen özveriyle çalışan şirketlerimize teşekkür ediyorum. Deniz Kurdu 2 tatbikatında, savunma kabiliyetimizi bir kez daha gözlemleme fırsatı bulduk. Donanmamız Mavi Vatan'ın savunulmasının yanı sıra küresel barışa da katkı sağlıyor. Tüm komutanlarımızı ve askerlerimizi tebrik ediyorum.