Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin EURO 2024'te Hollanda ile yapacağı çeyrek final maçını izlemek üzere 6 Temmuz'da gittiği Almanya'dan İstanbul'a geri döndü.

Yolculuk sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, ülkenin gündeminde olan Suriye konusunu da ele aldı.

Cumhurbaşkanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile tekrar görüşme ihtimali üzerine, "Beşar Esed, Türkiye ile ilişkileri düzeltme yönünde bir adım attığı anda biz de karşılık veririz. Çünkü geçmişte Suriye ile düşman değildik; Esed ile ailece görüşüyorduk," dedi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'nin olası bir görüşme için devrede olduğunu belirtti ve "Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirmeyi istiyoruz. Davetimiz her an olabilir," diye ekledi.

Cumhurbaşkanı, Kayseri'de başlayıp ülkenin birçok kentinde görülen mülteci karşıtı olaylar ve Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye karşıtı eylemleri de değerlendirdi. "Bu tür olaylarda bir siyasi mikserin olmaması mümkün değil. Onlar ne kadar karıştırmaya çalışsa da biz güçlü bir devlet olarak gereken cevabı anında verdik ve vermeye devam ederiz," şeklinde konuştu.

Euronews'a konuşan Türk askeri kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'deki olası saldırı girişimlerine karşı teyakkuzda olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile görüşme ihtimalini ilk kez 28 Haziran'da bir Cuma namazı çıkışı dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail NATO'yla İlişkisini Sürdüremez Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail NATO'yla İlişkisini Sürdüremez

Erdoğan, "Suriye ile yeniden diplomatik ilişkiler kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıysak yine yapabiliriz. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Esed ile geçmişte nasıl ailece görüştüysek, yeniden yapmamamız için bir sebep yok," ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye, Esad'ı iktidardan uzaklaştırmaya çalışan silahlı muhalif grupların başlıca destekçilerinden biri olmuş ve 2016'dan bu yana kuzey Suriye'de üç büyük askeri operasyon gerçekleştirmişti. Kuzey Suriye'nin bazı kısımları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolü altında bulunuyor.

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esad, son birkaç yılda müttefiklerinin yardımıyla bölgenin büyük kısmını geri almayı ve savaşın gidişatını kendi lehine çevirmeyi başardı. Türkiye destekli muhalif güçler ise şu anda yalnızca Suriye'nin İdlib bölgesini kontrol ediyor.