SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında %24,73 oranında zam alacaklar. Ancak, kök maaşlarının düşük olması nedeniyle zamlı maaşları hala 10 bin liranın altında kalan emekliler bulunuyor.

Hesaplamalara göre, 1 milyon 780 bin emeklinin kök maaşı, %24,73'lük zamma rağmen 10 bin TL'nin altında kalacak. Yaklaşık 1,8 milyon emekli, temmuz ayındaki zamma rağmen, ek bir düzenleme yapılmazsa yılbaşından beri aldığı tutarda maaş almaya devam edecek.

Yeni Düzenleme

Bu emeklilerin durumuyla ilgili sorular gündemdeyken, yeni bir düzenleme hazırlığı olduğu ortaya çıktı. AK Parti kurmaylarının, sadece en düşük emekli maaşı için bir hazırlık yaptığı öğrenildi. Henüz kesinleşmiş bir tablo ya da rakam bulunmamakta.

Başıboş Köpek Sorunu İçin Kanun Teklifi! AK Parti'li Güler Detayları Açıkladı Başıboş Köpek Sorunu İçin Kanun Teklifi! AK Parti'li Güler Detayları Açıkladı

Kurmaylar çalışmalarını tamamladıktan sonra düzenleme, önce Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bu adım için bir yasa gerekiyor ve yasa çalışmaları Meclis'te yürütülürken kesin rakamlar belirlenecek.

10 Bin TL'den 12 Bin TL'ye Çıkabilir

Kulislere yansıyan ilk bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması düşünülüyor. Bu rakam, Meclis'teki çalışmalar sırasında netleşecek.

Kök Maaş Nasıl Hesaplanır?


SSK ve Bağ-Kur emeklileri, kök maaşlarını e-Devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

SSK'dan emekli olan vatandaşlar, e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "4A Emekli Aylığı" yazarak ilk çıkan bağlantıya tıklamalıdır. Ardından, açılan sayfada "Detay" kısmına tıklayıp, gelen pencerede en alt kısımda yer alan "5510 Ek 19 Miktarı" ifadesinin karşısındaki rakamı 10 bin liradan çıkararak kök maaşı ek ödeme dahil hesaplayabilirler. Bağ-Kur emeklileri ise e-Devlet üzerinden "4B Emekli Aylığı" aramasını yapıp ilk çıkan bağlantıya tıklamalıdır. Burada açılan pencerede "4B Emekli Aylık Bilgilerinize ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın" sekmesine tıkladıktan sonra SGK'ya ait döküm açılacaktır. Sayfanın en altında "Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı" yazan yerin karşısındaki rakamları 10 bin TL'den çıkardıklarında kök maaş ek ödeme dahil bulunabilir.