İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi

20 Haziran gecesi, Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Köksalan Mahallesi'nde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler mahallelerine yayılarak yerleşim alanlarına sıçradı. Bu yangında Şehmus Demir, Mazhar Demir, Taliha Demir, Nuri Demir, Rezan Yılmaz, Azad Yılmaz, Resul Yılmaz, Remzi Yılmaz, Abdurrahman Buğdaycı, Ubeydullah Buğdaycı, İsmail Yardımcı, Sinan Deviren, Kerime Erdenli (55) ve Fadıl Demir (57) hayatını kaybetti. 78 kişi hastaneye kaldırılırken, 3 kişinin tedavisi devam ediyor. Yangında ayrıca 556 küçükbaş hayvan telef oldu, 250 yaralı hayvan ise sahiplerinin izniyle Et ve Süt Kurumu tarafından kesildi. 120 hayvanın tedavisi bölgedeki veterinerler tarafından yapıldı. Diyarbakır'da 8 bin 100, Mardin'de ise 7 bin dönümlük alan zarar görürken, toplamda 5 bin 450 dönümlük ekili arazi yandı.

Kaçmalarını Söyledim Ama Kaçamadılar

Yangında, Çınar ilçesine bağlı Köksalan köyünde alevlerin arasında kalan ve hayatını kaybeden Ubeydullah ve Abdurrahman Buğdaycı'nın kuzeni Hatip Çelebioğlu, rüzgarın alevleri onların bulunduğu alana yönlendirdiğini söyledi. "Yangında ölen çoban Ubeydullah ve Abdurrahman Buğdaycı'nın kuzeniyim. Ben de çobanlık yapıyordum. Gece saat 22.00 civarında karşı mahalledeki Yazçiçeği köyünden rüzgar nedeniyle taş mı toprak mı belli olmayan bir ses geliyordu. Çok güçlü bir rüzgar vardı. Halamın çocuklarını aradım ve ‘aşırı rüzgar var, dikkatli olun’ dedim. Onlar bir sorun olmadığını söylediler. Gece 22.05 civarında elektrik kabloları birbirine çarptı ve büyük bir yangın çıktı. Rüzgar yön değiştirerek halamın çocuklarının bulunduğu alana doğru ilerledi. Onları arayıp, rüzgarın alevleri onlara doğru taşıdığını söyleyerek kaçmalarını söyledim ama kaçamadılar," dedi.

Amca Koyunlarını, Yeğeni Amcasını Kurtarmaya Çalışırken Öldü

Çelebioğlu, yangında amca Ubeydullah’ın koyunlarını kurtarmaya çalışırken, yeğeni Abdurrahman’ın da alevler içinde kalan amcasını kurtarmak isterken hayatını kaybettiğini belirtti. "Ubeydullah, alevlerin arasında kalan koyunları kurtarmaya çalışıyordu. Yeğeni Abdurrahman, amcasının yalnız olduğunu söyleyerek onu kurtarmaya gitmek istedi. Diğer kuzenleri onu zorla durdurmaya çalışmışlar ama Abdurrahman, amcasını kurtarmaya giderken ikisi de yangının ortasında kalarak hayatını kaybetti. Acımız tarifsiz. Keşke evlerimiz yansaydı ama canlarımız gitmeseydi. Malı mülkü boş verdik, canlarımızı kaybettik. Tüm canlılarımız, ekinlerimiz yandı. Söyleyecek sözümüz yok. Devlet büyüklerinden yardım bekliyoruz. Tek dileğimiz yardım," dedi.