Bu yıl 10. TEKNOFEST, 2-6 Ekim tarihlerinde Adana Şakirpaşa Havalimanı'nda düzenlenecek. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından "2-6 Ekim tarihlerinde ailecek Adana'dayız. Planlarımızı TEKNOFEST’e göre yapalım" paylaşımında bulundu. TEKNOFEST 2024'ün teknoloji yarışmalarına 1 milyon 630 bin yarışmacı ve 788 bin 161 takım başvuruda bulundu.

“Dünyanın En Önemli Organizasyonlarından Biri

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, TEKNOFEST hakkında basına açıklamalarda bulundu. Köşger, TEKNOFEST’in çok yüksek katılımla gerçekleşeceğini belirterek, “Öğrencilerin ve yarışmacıların sayıları oldukça fazla. Bir milyonu aşkın yarışmacının katılacağı bir TEKNOFEST olacak. Zaten TEKNOFEST bu anlamda belki de dünyadaki en önemli festivallerden ve yarışmalardan biri” ifadelerini kullandı

Adana'da Cinayetin Sırrı Çözüldü: Tetikçi Başarısız Olunca Öldürüldü Adana'da Cinayetin Sırrı Çözüldü: Tetikçi Başarısız Olunca Öldürüldü

Günlük Asayiş Olayları Bile Azaldı


Adana'nın bir festival kenti olduğunu vurgulayan Vali Köşger, “Katılımcı sayısının 1,5 milyonu aşacağını tahmin ediyoruz. Adana, zaten festivaller açısından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz Lezzet Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı ve Kültür Yolu Festivali gibi etkinliklerde büyük katılım ve coşku yaşandı.

Hemşerilerimizin yoğun ilgisi vardı. Bu kadar kalabalık ve dışarıdan gelen katılımcılar olmasına rağmen Adana'da günlük asayiş sorunları bile azaldı. Yoğun katılımla gerçekleştirdiğimiz festivallerde hiçbir asayiş problemi yaşanmadı. Bu etkinliği de büyük bir başarıyla gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Elon Musk'ı Bekliyoruz


SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk’ın TEKNOFEST'e davet edildiğini ve Adana'ya gelmesini beklediklerini belirten Köşger, “Selçuk Bayraktar ve ailesi Adana’da olacak. TEKNOFEST’in yanı sıra T3 Vakfı’nın üst yönetimi de etkinlikte yer alacak. Etkinlikte büyük gösteriler olacak, Türk Yıldızları ve diğer hava gösterileri yapılacak, ayrıca yarışmalar düzenlenecek. Elon Musk da geçen yıl katılma sözü vermişti, bu yüzden kendisini burada görmek istiyoruz” dedi.