Adana'nın Pozantı ilçesinde, bir Togg aracı kaza yaptıktan sonra alevler içinde kaldı. Seyir halindeki Togg, bariyerlere çarptı ve kazanın ardından bataryasından çıkan yangın nedeniyle söndürme çalışmaları zorlaştı. Araç tamamen yanarak kül oldu. Yerel basının paylaştığı görüntülerde, gri renkteki Togg'un yol kenarındaki refüjlere çarptığı ve refüjün aracın sol ön farından girip arka kısmından çıktığı görülüyor. Çekici ile taşınırken bataryasının alev aldığı ve yol kenarında adeta bir ateş topuna dönüştüğü bildiriliyor. Kazada herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi.

Kaza sonrası araçların bataryalarında oluşan hasar hemen yangına yol açmayabilir, ancak yangın çıktığında aracı söndürmek neredeyse imkansız hale gelebilir. Bu nedenle, araç yanmaya başladığında söndürmeye çalışmak yerine uzak durmak en iyisidir. Bu tür kazalarda, içten yanmalı motorların da alev aldığı durumlarla karşılaşılabilir

Elektrikli Otomobiller Neden Yanıyor?


Lityum iyon bataryalar yanıcıdır ve hasar gördüklerinde alev alabilirler. Bataryalarda bulunan güç hücreleri, kısa devreye sebep olabilecek yapıya sahiptir. Ancak, lityum iyon bataryaların yangın çıkarma riski, geleneksel araçlardaki benzinle kıyaslandığında oldukça düşüktür. Elektrikli araçların bataryaları, kısa devreyi veya dış hasarları önlemek için genellikle soğutucu sıvıyla doldurulmuş koruyucu bir malzeme ile çevrelenir. Ayrıca, lityum iyon batarya paketleri tek büyük bir parça olarak değil, birçok küçük hücreden oluşan bir dizi şeklinde monte edilir. Bu tasarım, olası arızaların yayılmasını ve ciddi hasarları önlemeyi amaçlar.

Adana'da Kurban Pazarı Boş Kaldı Adana'da Kurban Pazarı Boş Kaldı