Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf önlemlerini kamuoyuna duyurdu. Kamuda tasarruf paketi kapsamında, birden fazla maaş alan kamu görevlilerine ilişkin düzenlemeler de bulunuyor.

Şimşek, kamu görevlilerinin, kamu dışında yönetim kurulu üyelikleri gibi ek gelir kaynaklarına sınırlama getirileceğini açıkladı.

Birden Fazla Maaş Alanlara Kısıtlama

"Kamu çalışanlarının aldığı yönetim kurulu ücretlerine de sınırlama getiriyoruz," dedi. "Yapılacak düzenlemeyle yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getireceğiz. Mevcut mevzuata göre kamuda çalışanlar sadece bir yerden ücret alıyor. Burada bir değişikliğe gitmiyoruz. Münferit olarak devletin bazı özel kuruluşlardaki payına binaen alınan ücretlerin sınırı aşan kısımlarını bütçeye gelir olarak kaydedeceğiz. Bazı hususlar takdir edersiniz ki yasal düzenleme gerektiriyor. Bunlar yüce meclisimizin takdirinde olan hususlardır." Kamuda birden fazla maaş alan bürokrat sayısı oldukça fazla. Şimşek, tasarruf tedbirlerini uygulamaya kendi bakanlığından başlamak zorunda. Çünkü Şimşek’in yardımcılarının tamamı bankalarda ve Tüpraş’ta yönetimde yer alıyor.

Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları Diyarbakır'da Yeşille Buluşması İle Oraya Çıkan En Güzel Parkları

İşte Şimşek’in bakan yardımcıları ve aldıkları maaşlar:

Bakan yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi olduğu için bakanlıktan aylık 134 bin TL maaş alıyor. Ek olarak, Vakıfbank'tan huzur hakkı adı altında aylık 34,5 bin TL ve yılda 4 maaş ikramiye alıyor. Yıllık geliri 2 milyon TL'nin üzerinde.

Bakan yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu da bakanlıktan aylık 134 bin TL maaş alıyor ve Ziraat Bankası yönetiminde olduğu için hem maaş hem de ikramiye alıyor. Onun yıllık geliri de 2 milyon TL'nin üzerinde.

Diğer bakan yardımcısı Osman Çelik, Türk Eximbank yönetiminde ve huzur hakkı adı altında yılda 370 bin TL para kazanıyor.

Zekeriya Kaya da bakan yardımcılığının yanı sıra Tüpraş'ın yönetiminde. Tüpraş'tan yılda 1,2 milyon liranın üzerinde ek maaş alıyor ve bu miktar performansına göre artabiliyor. Yıllık geliri 2,8 milyon TL.