İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde özel bir lisede müdür olarak görev yapan 74 yaşındaki İbrahim Oktugan'a silahlı saldırıda bulunarak ölümüne neden olan 17 yaşındaki Iraklı Y.K.'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlı, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü.

Şüpheli Y.K., savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

İstanbul'da, okul müdürünü öldüren 17 yaşındaki saldırgan tutuklandı ve ifadesi ortaya çıktı. İbrahim Oktugan'ı silahla vurarak öldüren Iraklı eski öğrenci Y.K., mahkeme tarafından tutuklandı. Y.K.'nin ifadesinde, "İki mermi vardı, ikisi de karnına isabet etti. Öldürme kastım yoktu, pişmanım" dediği öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlı, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Şüpheli Y.K., savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.

Vücut Bölgesini Hedef Alarak 2 El Ateş Etti

Savcılığın sevk yazısında olaya ilişkin detaylar ortaya çıktı. Sevk yazısında, öldürülen İbrahim Oktugan ile Y.K. arasında okulda ilişiğin kesilmesi ve aralarında yaşanan tartışma sonucunda husumet oluştuğu belirtildi. 2023 Aralık ayında gerçekleşen olayın ardından suça sürüklenen çocuğun ruhi sükunete ulaşmasına rağmen eylemini planladığı şekilde gerçekleştirdiği ifade edildi. Böylece Y.K.'nin eğitimci Oktugan'ı silahla hayati vücut bölgelerine hedef alarak 2 el ateş ettiği ve hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

Eyüpsultan Camisi'nde, ikindi vakti İbrahim Oktugan için cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Oktugan'ın ailesinin yanı sıra Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, eski Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, okulun öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Cenaze namazı öncesinde Bayrampaşa İlçe Müftüsü Recep Eren, tezkiye konuşması yaparak helallik istedi.

Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı

Müftü Eren, "Bu menfur durumu tekrar yaşamak, birilerini 'göçmen' olarak tanımlayıp başka birilerini mağdur ve mazlum duruma düşürmek hiçbir zaman insani ve İslami değerlere uymaz. Bu durumdan faydalanmaya çalışan ve ülkemizi bu şekilde karıştırmaya çalışan herkese fırsat vermemek, mümin ve muvahhit olarak sorumluluğumuzdur" dedi.

Namazın ardından İbrahim Oktugan'ın cenazesi, Piyerloti Mezarlığı'nda defnedildi.