Bakan Yerlikaya'nın açıklaması şu şekilde: "Biraz önce ‘Türkiye’nin Huzuru-Kayseri’ toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, ilimizin terör, asayiş, düzensiz göçmen, organize suç örgütleri, uyuşturucu, suç ve suçlulara yönelik son bir yılın verilerini değerlendirdik. Bildiğiniz üzere, 30 Haziran'da Kayseri'de çirkin bir olay yaşandı ve ardından bazı eylemler meydana geldi. Bu olaylar sonucunda 855 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 13'ü tutuklanırken, 145'i hakkında adli kontrol kararı verildi. Kayseri'de gözaltına alınanların 468'inin 50 farklı suçtan adli kaydı bulunuyor. Bu suçlar arasında göçmen kaçakçılığı, kasten yaralama, yağma, hırsızlık, cinsel istismar, tehdit-hakaret, uyuşturucu, mala zarar verme, dolandırıcılık ve şantaj gibi suçlar da var. Türkiye genelinde ise benzer olaylar nedeniyle toplam 1.065 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 28'i tutuklanırken, 187'si hakkında adli kontrol kararı verildi. Ayrıca, 189 hesap yöneticisi tespit edildi.

Göçmen meselesiyle ilgili olarak, özellikle sosyal medyada provokasyona yönelik bir süreç yaşanıyor. BOT hesaplar tarafından manipülatif, olumsuz ve gerçek dışı paylaşımlar yapılıyor. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımızın Güvenlik Daire Başkanlığı ile koordineli çalışmaları sonucunda, Kayseri'deki olaylarla ilgili provokatif ve dezenformasyon içerikli paylaşım yaptığı değerlendirilen 6'sı yurt dışında olmak üzere toplam 189 hesap yöneticisi tespit edildi. Bu kişilerden 108'i yakalandı, 12'si tutuklandı. Gözaltındaki 6 kişinin işlemleri devam ederken, 38'ine adli kontrol kararı verildi ve 52'si serbest bırakıldı.

Kayseri, Erciyes Dağı gibi yüce gönüllü insanların diyarıdır. Kayserililer ticaret erbabıdır ve kadim esnaflık geleneğinin en güzel temsilcileridir. Misafirperverdirler ve vatanlarına, bayraklarına, devletlerine, milli ve manevi değerlerine bağlıdırlar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da defaatle ifade ettiği gibi, biz göç konusunu, inancımıza, medeniyet değerlerimize ve uluslararası hukuka uygun şekilde yönetiyoruz. Milletimizin sicilinde olmayan yabancı düşmanlığına ve nefret söylemine asla müsaade etmiyoruz."

Erdoğan, ABD Medyasına Konuştu: Biden'la Farklı Düşünüyoruz Erdoğan, ABD Medyasına Konuştu: Biden'la Farklı Düşünüyoruz