İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık bir ay önce sağlık turizmi için İsrail’den Türkiye'ye gelen 7 kişinin pasaportlarını incelediğinde, 2 tanesinin sahte olduğunu belirledi. Adana Havalimanı'ndan elde edilen güvenlik kamerası görüntülerini detaylı bir şekilde inceleyen ekipler, İsrailli gibi gösterilen 2 kişinin aslında Suriye vatandaşı Z.M.Z. (21) ve A.S. (20) olduğunu keşfetti.

Soruşturma Derinleştirildi

Polis, bu gelişmeler üzerine soruşturmayı genişletti ve Suriye vatandaşı şüphelilerin böbreklerini para karşılığında sattığını ve nakil işlemlerinin gerçekleşebilmesi için alıcıların, 28 yaşındaki İsrailli E.A.M. ve 68 yaşındaki S.A.S.'nin akrabası gibi gösterilerek sahte pasaportlar düzenlendiğini belirledi.

İbrahim Murat Gündüz “Hitoshi Kasuya Adana’da!” İbrahim Murat Gündüz “Hitoshi Kasuya Adana’da!”

Organ Ticareti Deşifre Oldu

Bu bilgiler ışığında ekiplerin yürüttüğü teknik ve fiziki takibin ardından Türkiye, İsrail ve Suriye arasındaki 'organ ticareti' şebekesi deşifre edildi.

Polisin yaptığı incelemede, 7 şüphelinin yanı sıra Türkiye'deki organizatörlerin de turizm acentesi patronu M.A.U. (58), A.K. (31), E.D. (51) ve F.Ö. (49) isimli kadınlar olduğu ortaya çıktı. Şebekenin İsrail ayağını ise M.A.S.'nin (32) yönettiği belirlendi. Bu bilgiler doğrultusunda harekete geçen polis, belirlenen birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda 65 bin dolar, 10 bin 400 TL, 994 İsrail Şekeli ve çok sayıda sahte pasaport ile dijital materyal ele geçirildi. Şahısların, böbrekleri 1 milyon lira karşılığında sattıkları iddia edildi. Gözaltına alınan şüpheliler, Adana Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.