Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Erdoğan ve Karis ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Estonya ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Karis ve heyetini Ankara'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ankara Tazminat Avukatı ile Tazminat Taleplerinizde Başarıya Ulaşın Ankara Tazminat Avukatı ile Tazminat Taleplerinizde Başarıya Ulaşın

Estonya İle Ticaret


Erdoğan, Karis ile görüşmelerinde Türkiye-Estonya ilişkilerini geliştirme konusundaki ortak iradeyi teyit ettiklerini ve bu doğrultuda atılacak ortak adımları değerlendirdiklerini belirtti.

Erdoğan, Türkiye ve Estonya'nın her alanda işbirliğini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayarak, "Ticaret hacmimiz 429 milyon dolara ulaştı ve karşılıklı yatırımlarımızı daha da artırabiliriz," dedi.

Erdoğan, geçen yıl kurulan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesinin ilk toplantısının en kısa zamanda Türkiye'de gerçekleştirileceğini ve bu toplantı ile ekonomik ve ticari ilişkiler için yeni bir yol haritasının belirleneceğini ifade etti.

Nato Mesajı


NATO müttefikleri olarak, savunma sanayi alanında mevcut işbirliğini somut projelerle geliştirebileceklerini dile getiren Erdoğan, şunları ekledi:

"Bilim ve teknolojiden eğitime, kültürden turizme kadar geniş bir yelpazede ilişkilerimizin çeşitlendirilmesi, işbirliğimizin geleceğine önemli yatırımlar olarak görülmelidir. Dijital dönüşüm, dijital uygulamalar ve siber savunma konularında Estonya dünya çapında önemli bir konuma sahip. Görüşmelerimizde bu alanlarda sahip olduğumuz tecrübelerin paylaşımı üzerinde de durduk. Yakın ikili ilişkilerimizin ve NATO içindeki dayanışmamızın sağlam temeller üzerinde güçlenerek devam edeceğine inanıyorum."

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
Cumhurbaşkanı Karis ile Türkiye-AB ilişkilerini ve güncel bölgesel ve küresel meseleleri de ele aldıklarını belirten Erdoğan, "Avrupa Birliği'ne tam üyelik stratejik hedefimizdir. AB'nin de Türkiye'ye benzer bir perspektiften yaklaşması ortak menfaatimizedir. Estonya'nın da bu anlayışla Türkiye'ye olan desteğinin artarak devam edeceğine inanıyorum. Bu beklentimi Sayın Karis'le de paylaştım," dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı

Erdoğan, görüşmelerde Ukrayna'daki savaşa yönelik gelişmeleri de değerlendirdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğimizi bir kez daha vurguladım. Ukrayna'daki yıkımın bir an önce sona ermesi ve taraflar için adil, nihai çözüme ulaşılması ancak diplomasi ile mümkündür. Taraflara yönelik bu yöndeki telkinlerimizi sürdürüyoruz. Rusya'nın dışlandığı girişimlerin arzu edilen sonuçları vermeyeceğine dair görüşümüzü de koruyoruz."

Gazze’deki Durum


Erdoğan, görüşmede Gazze'deki durumu da ele aldıklarını belirterek, "İsrail'in, uluslararası toplumun kalıcı ateşkes çağrılarına rağmen Gazze'de sürdürdüğü katliamlar, sadece bölgesel istikrarı değil, küresel güvenliği de tehdit etmektedir. Gazze'deki bu barbarlığın sorumluları uluslararası hukuk önünde hesap verecektir. Bu konunun takipçisi olduğumuzu buradan bir kez daha belirtiyorum," dedi.

Erdoğan, Gazze'deki insani felaketin sona ermesi için acil ateşkes ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini belirterek, Türkiye olarak bu konuda ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

"Kalıcı barış iki devletli çözümden geçiyor. Uluslararası toplumun artık ağırlığını koyması lazım," ifadelerini kullanan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Karis ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti ve görüşmelerin hayırlara vesile olmasını diledi.