Kız öğrencilerin şehir dışında, özellikle İstanbul gibi dev şehirlerde üniversite okuyacak olması, bir yandan sevindirici, diğer yandan endişe verici bir haber. Kızınız öğrenci yurdu koşullarında mı yaşayacak, yoksa onun için ev mi tutacaksınız? Kız öğrenci yurdu nasıl seçilir? Güvenli ve konforlu seçeneklere nasıl ulaşırsınız? Beşiktaş – İstanbul Özel Nuvola Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu yönetimi, merak ettiklerinizi cevaplıyor.

---

Kız yurdu seçimi dikkatle yapılmalıdır. Özellikle gerçekten yurt olan kurumlar ve konaklama tesislerinin ayrımı özenle yapılmalıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı denetiminde hizmet veren yurtlar ile otel, motel, pansiyon gibi tesisler aynı değildir. Yurtlar, konaklayanları öğrencileri olarak görürken, konaklama tesisleri misafir veya konaklayan olarak görür ve yaklaşım son derece farklıdır.

Bakanlık denetimindeki resmi yurtlar, İBB, TDV ve benzeri sivil toplum kuruluşları tarafından ve özel şirketler tarafından işletilir. Bu kurumlar, bakanlıktan ruhsat alarak, “özel yurt” statüsü kazanır. Bizim de aralarında yer aldığımız resmi kurumlar, ciddi protokollere tabidir ve her işlemleri, bakanlığın gözetimindedir.

Velilerimizin seçim yaparken, bu durumu dikkate almaları ve resmi yurt olmayan kuruluşların yurt sorumluluklarının olmadığını dikkate almaları gerekir. Öncelikle bu duruma özen göstermek ilk adımdır. Bu adımın ilerisinde elbette koşullar ve maliyetler öne çıkacaktır. Bu aşamada seçim yapmak, tamamen sizin tercihinizdir. Ancak ucuz ve pahalı arasında standart farklarının olacağını da unutmayınız.

Güvenlik

Seçeceğiniz yurdun, kişi güvenliği, deprem güvenliği ve diğer afetler bakımından güvenlik özelliklerinin yeterli olmasına dikkat edin. Örneğin; Nuvola Kız Öğrenci Yurdu, yurt projesi ile inşa edilmiş yeni bir binada hizmet veriyor olduğundan hem yurt özelliklerini fazlasıyla karşılar hem de son deprem ve doğal afet yönetmeliklerine uyundur.

Konum

Seçeceğiniz kız yurdu, okulunuza ulaşım bakımından uygun konumda olmalıdır. Devasa şehirlerde ulaşım, diğer şehirlere göre çok zorludur. Anadolu’nun herhangi bir kentinde şehir dışı sayılabilecek mesafeler, İstanbul gibi şehirlerde günlük rutinin bir parçasıdır. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Doğru konumda bir yurt seçerek, günlük ulaşım etkinliğini en aza indirebilirsiniz. Örneğin; Nuvola, Beşikta’ta yer alır ve birçok okula oldukça yakındır. Ayrıca buradan toplu taşıma imkanları da çeşitli ve efektiftir.

Konfor

Öğrencilerin konforlu bir ortamda yaşaması önemlidir. Gereksinimlerin eksiksiz karşılanması, öğrenim sürecine pozitif etki edecektir. Biz Nuvola olarak, en yüksek konfor standartlarını benimsiyor ve öğrencilerimizin mümkün olan en iyi koşullarda konaklamalarını sağlamak için çalışıyoruz.

İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi

Sağlık

Kız yurtları ve diğer tüm öğrenci yurtları, bakanlığın belirlediği sağlık standartlarına uygun olmalıdır. Yeterli havalandırma ve ışıklandırma koşullarının sağlanması ve genel hijyen, yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Hizmetler

Öğrenci yurtları, genellikle temel ihtiyaçlar ve uyku ihtiyacının karşılandığı ortamlar olarak bilinir. Oysa özel yurtlar söz konusu olduğunda bu durum farklılaşır. Örneğin; Nuvola İstanbul Kız Öğrenci Yurdu, etüt odası, sosyal alanlar, çizim odası, fitness center, ortak mutfak, açık büfe kahvaltı ve çamaşırhane gibi hizmetleri ile öğrencinin yurttan ayrılmadan tüm ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

Fiyatlar

Yurt fiyatları, elbette seçim yaparken önemlidir. Ancak bu öncelikli kriter olmamalıdır. Tercih edeceğiniz yurdun nitelikleri ile doğru orantılı olarak fiyatlar elbette artar. Bu noktada tercihi, nitelikler bağlamında yapmanız daha doğru olacaktır.

Nuvola Kız Yurdu İstanbul’da Hizmetinizde

İstanbul’da güveli bir kız yurdu arayanlar için Nuvola hizmet veriyor. Hakkımızda daha detaylı bilgi almak için Nuvola Kız Yurdu web sitesini Google’da aratarak bize ulaşabilir veya 0 212 270 70 40 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan ve sizi de ailemize dahil etmekten memnuniyet duyarız.