Diyarbakır'da 20 Haziran'da saat 22.15'te başlayan ve rüzgarın etkisiyle Mardin'in Mazıdağı ilçesine kadar yayılan anız yangınının bilirkişi raporu tamamlandı. Bu yangında 15 kişi hayatını kaybetti ve yangının çıkış nedeninin elektrik direği olduğu tespit edildi.

Rapor, Köksalan Mahallesi'nde başlayan yangının, sigorta yerine iletken tel sarılmış bir elektrik direğinden kaynaklandığını belirtti. Bu iletken telin koparak yerdeki otları tutuşturduğu ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yangının geniş bir alana yayıldığı açıklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, raporu yetersiz bularak daha detaylı ve kanıtlı bir şekilde yeniden hazırlanmasını istedi. Soruşturma bu yeni rapora göre devam edecek.

Bakan Yumaklı: Üst Risk Grubunda Tanımladığımız 9 Yangın Kontrol Altında Bakan Yumaklı: Üst Risk Grubunda Tanımladığımız 9 Yangın Kontrol Altında

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yangınla ilgili hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Yumaklı, bakanlığın personelinin AFAD koordinasyonunda yangına müdahale ve destek çalışmalarını yürüttüğünü belirtti. Diyarbakır'da; Çınar ilçesinde Köksalan, Bağacık, Yazçiçeği ve Ağaçsever mahallelerinde toplam 7 bin 900 dekar tarım alanının yandığı, bunun 6 bin 789 dekarının anız, 1.111 dekarının ise hasadı yapılmamış buğday olduğu tespit edildi.

Yangında ayrıca 1 traktör ve 14 sulama tesisi zarar gördü. Köksalan Mahallesi'nde 924 küçükbaş hayvan telef oldu, tedavi edilemeyecek durumda olan 83 küçükbaş hayvan ise Et ve Süt Kurumu tarafından kesime gönderildi. 190 hayvan yerinde tedavi edildi.

Bakan Yumaklı, Mardin'deki hasar tespit çalışmalarına ilişkin olarak da Mazıdağı ilçesinin Yetkinler ve Yücebağ mahalleleri ile Kelek Mezrasında 7 bin dekar tarım alanının yandığını, bunun 4 bin dekarının hasadı yapılmamış buğday, 3 bin dekarının ise anız olduğunu belirtti. Mardin'de sulama ekipmanları zarar gören çiftçilerin destekleneceğini ve hayvan kaybı bildirilmediğini ifade etti. İl ve ilçe müdürlüklerinin, bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilere destek olmaya devam edeceğini vurguladı.