Dijital Telif Yasası görüşmeleri için tarihi bir gün yaşanıyor. Google, Dijital Mecralar Komisyonu'na üst düzey bir heyetle katılarak sunum yaptı. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen bu toplantının açılışını yapan Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, emeğin korunmasına dikkat çekerek, "Avrupa standartlarına uygun olarak burada da haberlerin telif hakkı içermesi gerekmektedir." dedi. Dijital Mecralar Komisyonu, saat 11.00'de Hüseyin Yayman başkanlığında toplandı ve Dijital Telif Yasası konusunu ele almak üzere Google'ı ilk kez toplantıya dahil etti. Görüşmelerde, Türkiye'nin dijital telif hakları ve haber içeriklerine telif ödenmesi konusundaki çabaları kapsamında Google temsilcilerine "Türkiye'ye çifte standart uygulanmaması" çağrısı yapıldı ve gelişmeler değerlendirildi.

"Haberlerin Avrupa Standartlarında Telif İçermesi Gerekiyor"

Toplantının açılışında konuşan Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman şu sözleri kullandı:

"28. Yasama Dönemi'nin 8. Toplantısını açıyorum. Bugün Türkiye için tarihi bir gün. Google temsilcilerini komisyonumuzda ağırlıyoruz.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Ehliyet Sınavlarında Bazı Kurallar Değişti Resmi Gazete'de Yayımlandı: Ehliyet Sınavlarında Bazı Kurallar Değişti

Medya sektörünün ısrarla vurguladığı dijital telif meselesini ele alacağız. Daha önce uzmanları ve tarafları dinleyerek bir çerçeve oluşturduk. Bugün de Google'ı bu düzeyde ilk kez dinlemiş olacağız. Emek hırsızlığı ve istismarının önüne geçilmesi için gerekli adımların atılması önemli. Emekle üretilen içeriklerin, izinsiz kullanımı, kurumsal yapıların reklam gelirlerinin azalmasına neden olmaktadır. Haberin Avrupa standartlarında olduğu gibi telif içermesi gerekiyor. Google ve diğer arama motorları ile anlaşma sağlanmasını önemsiyoruz."

Google'dan Yeşil Işık: "Masaya Oturmaya Hazırız!"

Google Hükümetle İlişkiler ve Kamu Politikası Birimi Müdürü Duygu Yücesoy, "Tüm paydaşlarımızla masaya oturmaya ve görüşmelere hazırız." dedi. Google Reklamcılık ve Pazarlama Hükümetle İlişkiler Başkanı Tolga Sobacı ise "Google olarak, TBMM’nin yapacağı her düzenlemeye saygı duyuyor ve uyacağımızı taahhüt ediyoruz." açıklamasında bulundu.