Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkilerin yeniden kurulması için herhangi bir engel olmadığını belirtti. Erdoğan'ın konuşmasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için "Sayın" ifadesini kullanması dikkat çekti.

İç İşlerine Karışmak Gibi Bir Derdimiz Yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Suriye ile ilişkilerin yeniden kurulması için hiçbir engel yok. Geçmişte olduğu gibi Suriye ile ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir amacımız veya hedefimiz yok. Çünkü Suriye halkı, bizim kardeş halklarımızdan biridir ve birlikte yaşadığımız bir topluluktur" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasında Beşşar Esad için 'Sayın' ifadesini kullanması dikkat çekti.

"Sayın" İfadesini Kullandı

Erdoğan, konuşmasının devamında Esad için "Sayın" ifadesini kullanarak, "Geçmişte Suriye ile ilişkilerimizi çok canlı tutmuştuk, ailece görüşmelere kadar ilerlemiştik. Sayın Esad ile bu görüşmeleri yaptık. Gelecekte de aynı şekilde olabilir. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir amacımız kesinlikle yok" diye konuştu.

Esad Ne Demişti?

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini amaçlayan her türlü girişime açık olduklarını belirterek, "Suriye, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine olumlu yaklaşıyor. Bu sürecin, Suriye'nin egemenliğine saygı ve devletin tüm ülke toprakları üzerindeki egemenliğini yeniden tesis etme arzusuna dayanması halinde olumlu yaklaşır" demişti.

Katlanır Ahşap Masa ile Küçük Alanlarda Büyük Çözümler Katlanır Ahşap Masa ile Küçük Alanlarda Büyük Çözümler

Özgür Özel "Suriye'ye Gideceğim" Dedi


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Suriye'ye giderek Beşşar Esad ile mülteciler konusunda görüşme yapabileceğini ve bu konuda diyalog zemini aradıklarını duyurdu. Özel, "Suriye ile Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açılması için gerekirse ilk görüşmeyi ben yapacağım. Esad ile görüşüp Türkiye ile bir masaya oturmasını talep edeceğiz. Bu konuda kolaylaştırıcılık veya arabuluculuk yapmayı planlıyoruz. Masaya oturmadan bu sorun çözülmez. Türkiye'deki Suriyelilerin geri dönmesi için gerekli şartları konuşacağız. Elbette bu sürecin siyasi bir tarafı da var. Esad'ın belli güvenceler vermesi gerekiyor ve Türkiye'nin de garantörlük sunması gerekebilir. Belki bazı teşvikler de ortaya koyabiliriz" dedi.