Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir canlı yayında dikkat çeken bir açıklama yaptı: "Öğretmenlere yönelik şiddete karşı yasal düzenleme, önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak, Haziran başında yasalaşmasını bekliyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan'ın, 17 yaşındaki Y.K.'nın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından CNN TÜRK canlı yayınında önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Valiliklerimiz bu konuda gereken adımları atıyorlar. Ancak, tüm tedbirlere rağmen böyle istenmeyen olaylar yaşandığında, hemen hem idari hem de hukuki süreçlere müdahil oluyoruz. Bu süreci yakından takip ediyoruz. Öğretmen arkadaşlarımıza verdikleri emek ve sabır için teşekkür ediyoruz. Bu konuda talepleri oldu, özellikle öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili. Biz de yeni bir öğretmenlik meslek kanunu üzerinde çalışıyoruz ve bu kanunda şiddetle mücadele de yer alacak. Çalışmalarımız devam ediyor."

Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı Emniyette Darbe Soruşturması... İtirafçı Polisin İfadesi Ortaya Çıktı

GGGGFFFFGggggerekli Tedbirleri Alacağız

Öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla kanunumuzda yapılan değişiklikle, şiddet uygulayanlara verilen cezaların %50 artırılmasını sağlayacak bir madde ekliyoruz. Bu tür suçları işleyenlerin hafif cezalarının ertelenmesine ilişkin hükümler değiştiriliyor. Öğretmenlere yönelik şiddet cezalarının ertelenmemesi için adımlar atıyoruz ve şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını talep ediyoruz. Ayrıca, sözleşmeli öğretmenlerin, devlet okullarındaki meslektaşları gibi kamu görevlisi olarak kabul edilmesini ve aynı haklara sahip olmalarını sağlayacağız. Okullarımızın güvenliğini artırmak için güvenlik görevlisi sayısını artırarak daha etkili bir koruma sağlayacağız. Şu ana kadar ciddi bir olay yaşanmadı ancak bu süreci titizlikle takip ediyoruz ve gerekli önlemleri alacağız. Öğretmenlerimizin hukukunu korumak için hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz ve öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu tür olaylara kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz.