Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, "VSS Unity" adlı yörünge altı aracıyla birlikte ABD yerel saatiyle 09.40'ta (TSİ 18.40) başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

New Mexico'daki Spaceport tesisinden kalkan "VSS Unity" yörünge altı aracı, taşıyıcı uçak aracıyla birlikte yaklaşık 1 saat 10 dakika süren bir yolculuğun ardından iniş yaptı.

Taşıyıcı uçak aracıyla yaklaşık 45 bin fitlik bir yüksekliğe ulaşan "VSS Unity", daha sonra hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya çıktı.

Tuva Cihangir Atasever'in de içinde bulunduğu "VSS Unity" yörünge altı aracı, ABD yerel saatiyle 09.40'ta (TSİ 18.40) hafifçe süzülerek başarılı bir iniş yaptı.

Uçağın New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisine varmasıyla birlikte, "Galactic 07" ekibinin bir parçası olan 4 astronot ve 2 pilotun arasında bulunan Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu tamamlandı.

Atasever'in, araştırmacı astronot olarak yer aldığı ekibin içinde, ABD'den iki ve İtalya'dan bir özel astronot da bulunmaktaydı.

Bu Muhteşem Bir Serüvendi

Atasever, New Mexico'daki Spaceport tesisine iniş yapan "VSS Unity" yörünge altı aracından adım attıktan sonra. Türk ve Azerbaycan bayraklarını açarak öpüp alnına koydu, "Bizi buraya getiren bayraklarımızı göstermek istiyorum," dedi.

Uzay yolculuğuna ilişkin düşüncelerini paylaşan Atasever, bu görevi bireysel değil, Türkiye ve Azerbaycan'ı temsilen gerçekleştirdiğini belirtti.

Atasever, özellikle Türkiye'nin kendisini bu görev için neredeyse iki sene önce seçmesinden bahsederek, "Bu görevde gençler için uçtum. Belki genç nesil daha da ileriye gidebilir, hatta Ay'a bile ulaşabilir. Onlara tek bir tavsiyem var; lütfen daha büyük hayaller kurun ve benim başardığımı aşın," şeklinde konuştu.

Ahşap Askılar: Doğallığın ve Şıklığın İzleri Ahşap Askılar: Doğallığın ve Şıklığın İzleri

Atasever, uçuşun bilimsel bir misyon olduğunu vurgulayarak, "Bu inanılmaz bir yolculuktu ve sadece çok daha büyük bir şeyin başlangıcıydı," dedi.