Sarıçam ilçesinde yıllar boyunca vahşi depolama yöntemiyle biriktirilen çöp yığınları, kilometrelerce uzaklıktaki bölgelere dahi koku yayarak rahatsızlık veriyordu. Ancak 2008'de Adana Büyükşehir Belediyesi'nin özel bir firma aracılığıyla Yap İşlet Devret Modeli ile Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne dönüştürmesiyle bu durum değişti.

İlk kurulduğunda çevresinde az sayıda ev bulunan ve uygun görülen bu bölge, 2010'da Yeni Adana Stadyumu'nun temelinin atılmasıyla birlikte imara açıldı. Bu süreçte binlerce apartman inşa edildi ve bazıları tesisin hemen yanına ya da karşısına yapıldı.

Ancak bölgede bulunan Çukurova Üniversitesi, Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve çeşitli okulların da içinde bulunduğu yerleşimciler, çevre ve insan sağlığına zararlarından dolayı tesisin kaldırılması veya taşınması için Sarıçam Platformu'nu oluşturarak mahkemeye başvurdu. Ne var ki, platform bu konuda mahkemeden istediği sonucu alamadı.

Tesisler Yerleşim Yerinden Uzak Olmalı

Çukurova Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ertan Kara, çöplerin düzenli olarak depolanması ve taşınmasının son derece kritik bir konu olduğunu belirtiyor. Bu sürecin her aşamasının insan sağlığını etkileyen unsurlarla dolu olduğunu vurguluyor. Çöplerin başlangıçta evlerde, iş yerlerinde ve fabrikalarda toplanıp daha sonra yok edilmesinin hayati önem taşıdığını dile getiriyor. Ancak bu depolama alanlarının mümkün olduğunca yerleşim bölgelerinden uzak olması gerektiğini vurguluyor.

Adana’da Turfanda Karpuz Hasadı Başladı Adana’da Turfanda Karpuz Hasadı Başladı

Artık Uygun Bir Bölge Değil

Prof. Dr. Kara, çöplüğün etrafında yaşamanın halk sağlığı için uygun olmadığını belirterek, bu durumu biyolojik ve hava kalitesi açısından değerlendiriyor. Ayrıca sosyal boyutunu da vurguluyor. Çünkü çöpler depolandığında içlerinde mikroorganizmaların üreyeceğini ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Başlangıçta çöplük için uygun bir yer olarak görülen bölgenin artık imara açık olmadığını ve nüfus yoğunluğunun arttığını belirtiyor. Bu nedenle halk sağlığını korumak adına başka alanların seçilmesini öneriyor.