Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı Kurban Bayramı, Tekstil Sektörüne Yaradı

Adana'da aile hekimi Dr. Ali Tuna, 2018 yılında arkadaşı öğretmen İdris Temiz'in Tayland'dan getirdiği bir diş fil sarımsağını (Elephant Garlic) ekmek üzere aldı. Merkez Çukurova ilçesindeki evinin bahçesine bu sarımsağı diken Dr. Tuna, normal sarımsaklara göre 3-4 kat daha büyük bir ürün elde etti.

Görenin Dikkatini Çekiyor

Sarımsağın boyutu öylesine dikkat çekici ki, görenler dönüp bir kez daha bakıyor. Dr. Tuna, altı yıldır yetiştirdiği sarımsaklardan yüzlerce tohum elde etti ve bu yıl bir dönüm büyüklüğünde bir tarla kiralayarak burada ekim yaptı.

Türk Tarımına Katkı Sağlamayı Amaçlıyor

Fil sarımsağının Çukurova'nın iklimine uyum sağladığını belirten Ali Tuna, suya ihtiyaç duymayan bu sarımsak türünün Türk tarımına kazandırılmasını hedefliyor.

Tek Bir Dişten Bu Noktaya Geldim

Tuna, "Çocukluğumdan beri tarıma büyük bir ilgim var. Araştırma ve geliştirme yapmayı seviyorum. Bu fil sarımsağını 2018'de Tayland'dan gelen bir arkadaşım bana hediye etti. Ben de bu sarımsağı çoğaltarak büyük boyutlara ulaştırdım. Bu sarımsağı Türk tarımına kazandırmayı çok istedim. Tek bir dişten başlayarak bu hale getirdim," dedi.

Sarımsağı Türk tarımına kazandırmak için yetkililere ulaşmayı amaçlayan Tuna, "Bu sarımsak, büyük boyutları nedeniyle sanayide kullanım için daha uygun. Kabuğu kolayca soyulabiliyor, mantar hastalığına yakalanmıyor ve yetiştirirken hiç tarım ilacı kullanmıyoruz. Organik bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Adana'nın toprağına gerçekten çok uyum sağladı," dedi.