Soruşturma kapsamında Mürüvet Sızlı, Mehmet İlker Tutuş, Semih Dizidar, Süleyman Aydoğan ve Tahir Cem Oğulhan tutuklanmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğü'ne bir reklam firması sahibi, 22 Temmuz 2022'de "Rüşvet vermeden ihale alamıyoruz" diyerek Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bazı çalışanları ve reklam ajansları sahipleri hakkında şikayette bulundu. Bu ihbar üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldı. Şüphelileri teknik ve fiziki takibe alan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, 18 Aralık 2023'te düzenledikleri operasyonla danışman Mürüvet Sızlı, Büyükşehir Belediyesi çalışanı Mehmet İlker Tutuş (42), belediye bürokratı Mehmet D. (39) ve reklam ajansı sahipleri Semih Dizidar (46), Süleyman Aydoğan (36), Tahir Cem Oğulhan (42), Umut Ş. (46), Yüksel Y. (61), Murat İ. (49), Can K. (47) ve Mehmet Fatih G.'yi (41) gözaltına aldı.

İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi İstanbul'da Lüks ve Konforun Mükemmel Birleşimi

5'İ Tutuklandı

Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen Mürüvet Sızlı, Mehmet İlker Tutuş, Semih Dizidar, Süleyman Aydoğan ve Tahir Cem Oğulhan tutuklanırken, diğer şüpheliler serbest bırakıldı. Soruşturmayı tamamlayan cumhuriyet savcısı, 12 sanık hakkında "Kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, rüşvet vermek, rüşvet almak" suçlarından iddianame hazırladı. Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 27 sayfalık iddianame incelemeler sonucunda kabul edildi.

7 İle 19 Yıl Arasında Hapis İsteniyor   

Savcı, sanıklardan Sızlı, Tutuş, Mehmet D., Dizidar, Aydoğan ve Oğulhan'ın kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak suçundan 7 yıl, rüşvet almak ve vermek suçundan ise 12 yıl olmak üzere toplam 19 yıla kadar, diğer sanıkların ise ihale fesatçılığından 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti.

İddianamede, emniyete yapılan ihbar, ihalelerle ilgili alınan bilirkişi raporları, dijital materyallerin incelenmesi, fesat karıştırıldığı iddia edilen 11 ihale ve rüşvet bilgileri, WhatsApp yazışmaları ve sanıkların savunmaları yer aldı. Sanıklar ise savunmalarında suçlamaları kabul etmedi.