Bugün erken saatlerde İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin doğusuna tahliye emri vermesine tepki gösteren Avrupa Birliği'ne üye 26 ülkenin dışişleri bakanları, ortak bir bildiri yayımlayarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Refah'a Saldırı Emri

Bugün erken saatlerde İsrail, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinin doğusuna tahliye emri verdi. İsrail'in bombardımanından kaçarak bölgeye sığınan sivillerden, güneydeki Han Yunus kenti ve el-Mevasi bölgesindeki kamplara gitmeleri istendi, bu duruma karşı tepkiler hemen geldi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada, "Esirlerin kurtarılması ve açlıktan ölmek üzere olan sivillere yardım sağlanması için ateşkes acildir" dedi. BMGK'da alınan ve bölgede derhal kalıcı, sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmasını talep eden 2728 no'lu kararın tam ve derhal uygulanması gerektiğini belirten Borrell, İsrail'in ihtiyaç sahiplerine insani yardımı tam, güvenli, hızlı ve engelsiz bir şekilde sağlama yükümlülüğünün devam ettiğini vurguladı.

26 Ülkeden Ortak Bildiri

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, İsrail'in Refah'a saldırmasının "tamamen kabul edilemez" olduğunu belirtti. AB'ye üye 26 ülkenin dışişleri bakanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya saldırıların devam etmemesi çağrısında bulunulurken, bu durumun "zaten kötü olan insani durumu daha da kötüleştireceği" ifade edildi.

ABD Üniversitelerinde Protesto Dalgası: Öğrencilere 'Okuldan Atma' Tehdidi ABD Üniversitelerinde Protesto Dalgası: Öğrencilere 'Okuldan Atma' Tehdidi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah'a saldırıların Gazze Şeridi'nde insani yardım operasyonlarına son darbeyi vuracağını belirtti. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Refah'ta barınan 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinli için "herhangi bir kara operasyonunun daha fazla acı ve ölüm getireceği" vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada ise Refah'a yapılacak saldırının sonuçlarına karşı uyarılar yer aldı. "UNRWA tahliye edilmiyor. Ajans, mümkün olduğu sürece Refah'taki varlığını sürdürecek ve insanlara hayat kurtarıcı yardım sağlamaya devam edecektir" denildi.