Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer, kentte 100 bin lira maaşla çalıştıracak çoban bulamamanın endişesini dile getirerek, "Hayvancılık sektörü büyük bir tehdit altında. Gençlerimiz bu alana ilgi göstermiyorlar ve kırsal bölgelerde neredeyse kimse kalmadı. Yetiştiriciler olarak, mera kullanımı ve eleman ihtiyacına dikkat çekiyoruz" şeklinde konuştu.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hayvancılıkla geçinen aileler ve çiftçiler, yayla ve meralara gitmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Sezer, hayvan yetiştiricilerinin, 1 Mayıs ile 1 Haziran arasında çevre illerdeki mera ve yaylalara yaya olarak gitme konusunda valilik kararıyla kısıtlama getirildiğini de ifade etti.

Sezer, "Küçükbaş hayvancılık kapalı alanda yapılamaz. Elazığ Valiliği'nin yayınladığı bir kararname var, 'Küçükbaş hayvanlar yaylalara yaya olarak gitmeyecek' diye. Biz göçer hayvancılık yapıyoruz, bu yüzden dışarıya yaya olarak gitmek zorundayız. Ancak gittiğimiz yaylalar da 1 ay sonra açılacak. Bu bir ay bizim için çok uzun bir süre. Bu süreyi yolda geçirerek yaya gitmemiz gerekiyor. Ancak bu seçeneği de önümüzden almış durumdalar. Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş ve Erzurum'a yaya olarak gitmemizi engelledikleri için zor durumdayız. 1 Mayıs ile 1 Haziran arasında küçükbaş hayvanlar, Elazığ'daki iklim koşulları nedeniyle burada kalamıyor" şeklinde konuştu.

Çalışacak Çoban Bulamıyoruz

Hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten Sezer, "Şu an çoban bulamıyoruz, daha doğrusu yetişen bir eleman bile bulamıyoruz. Gerekirse mültecilerin de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilip, tarım ve hayvancılığa eleman olması için devletimize çağrıda bulunuyoruz. Çoban olmayınca hayvancılık yapamayız. Şu an hayvancılık zor durumda, bitme noktasındadır. Sağım hayvan çobanını 100 bin liraya kadar bulamıyoruz. Vasıfsız birisi bile 60 bin liradan başlayıp 100 bin liraya kadar kazanır, ancak bulamıyoruz. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. Hayvancılığı bırakma noktasına geldik. Devletimizin bu sektöre bir el atması lazım, kırsalda insanları tutmamız lazım. Kırsaldaki insanı tutmazsanız, ülke zor durumda kalır. Şu an çoğu hayvanlarımızı sattık, bitme noktasına geldi. Böyle giderse büyükbaşta şu anda nasıl ki dışarıya bağlı kaldıysak, küçükbaşta da dışarıya bağlı kalacağız. Bunların başlıca sebeplerinden biri çoban, biri de mera sorunudur. Meralar bize kullandırılmıyor. Meralarımız var ama kullanamıyoruz" diye konuştu.

Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi? Şimşek Açıkladı: Kirada Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek Mi?